22 Февруари, 2026

Никога не е било по-страшно: Руснаците са минирали 4 реактора и охлаждащото езеро на Запорожката АЕЦ

Никога не е било по-страшно: Руснаците са минирали 4 реактора и охлаждащото езеро на Запорожката АЕЦ

Кирило Буданов

Русия разглежда създаването на зона на ядрено бедствие като спирачка на настъплението на левия бряг на Днепър, разкрива Кирило Бутанов

Руските окупатори са разположили оборудване с експлозиви в близост до 4 от общо 6-те енергоблока на Запорожката атомна електроцентрала. Русия е завършила подготовката на терористичен акт, съобщи украинското разузнаване.

В интервю за британска медия началникът на службата генерал-майор Кирило Буданов заяви, че ядрените реактори без охлаждане могат да се разтопят в период от 10 часа до 14 дни, съобщи пресслужбата на разузнавателната служба, цитирана от Offnews.bg.

Повишаването на напрежението по електропроводите към централата от страна на руснаците също може да доведе до авария.

"Планът за терористичен акт срещу Запорожката атомна електроцентрала е детайлно разработен и одобрен. Те могат да използват технически средства, за да ускорят катастрофата", заяви Буданов.

Ръководителят на Главно управление на разузнаването към украинското Министерство на отбраната посочи, че е миниран Запорожкия охлаждащ водоем от руските войски, а също така заяви, че окупаторите са поставили оборудване, натоварено с експлозиви, в близост до 4 от 6-те енергоблока на централата.

"Ситуацията никога не е била толкова сериозна, колкото е сега", подчерта Буданов.

Русия може да извърши терористична атака, ако бъде победена на левия бряг на река Днепър. Русия разглежда създаването на зоната на ядреното бедствие като спирачка за по-нататъшното придвижване на ВСУ, обясни Буданов.

В същото време според неговата оценка съществува риск Руската федерация да извърши атака срещу Запорожката АЕЦ с изтичане на радиация като "превантивна мярка" за спиране на контранастъплението на украинските въоръжени сили и замразяване на фронтовата линия в сегашния ѝ вид.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Русия подготвя нови терористични актове на територията на Украйна

Зеленски: Русия подготвя нови терористични актове на територията на Украйна

По думите на държавния глава в момента се анализират обстоятелствата около терористичния акт, извършен във Лвов.

Иран: Очакваме нов кръг от преговори със САЩ в Женева

Иран: Очакваме нов кръг от преговори със САЩ в Женева

Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че очаква преговорите с високопоставени преговарящи от САЩ по ядрената програма на Техеран

Тиха истерия сред окупаторите след загубата на Starlink

Тиха истерия сред окупаторите след загубата на Starlink

New York Post писа, че на фона на блокирането на Starlink загубите на Русия в жива сила са достигнали най-високото си ниво за целия период на пълномащабното нахлуване