9 Април, 2026

Два хеликоптера обливат с вода пожара край Панагюрище

Два хеликоптера обливат с вода пожара край Панагюрище

Снимка: архив

Пламъците обхванаха над 2000 дка гора, нощта е била изключително напрегната

Продължава борбата с пожара над панагюрското село Елшица, където пламъците обхванаха над 2000 дка гора, съобщи БНТ. Огънят е на около километър от първите къщи, обявеното частично бедствено положение в община Панагюрище остава. Няма данни за пострадали хора или засегнати къщи.

Нощта е преминала изключително напрегнато. Късно вечерта пожарът е бил върхов и доста опасен, заяви комисар Ангел Ангелов, началник на противопожарната служба в Пловдив. Теренът е планински и се гаси предимно на ръка. Гори черен бор.

Работи се с тежка техника. Пожарът вече е низов. Тази сутрин в иглолистната гора се е разгоряло ново огнище, за което пожарникарите са поискали допълнителна помощ по въздух.

"Основните огнища, които са в момента хеликоптерите гасят там, но има и ново огнище и един хеликоптер беше насочен натам", каза комисар Ангелов.

Двата хеликоптера на българските военновъздушни сили продължават да обливат с вода горящите горски масиви. Хеликоптерите от авиобаза "Крумово" пълнят вода от два водоема, които са в близост до село Елшица.

Според комисар Ангелов все още е рано да се говори за окончателно локализиране на пожара. Поискана е помощ от колегите в Пловдив за гасенето на пожара. Над 30 доброволци са се включили до този момент от различни подразделения.

В гасенето на пожара участват огнеборци, горски работници и доброволци. На място са пожарникари от Панагюрище, Пазарджик, Белово, Септември, Пещера, Велинград, подпомогнати от екипи от Пловдив и Пирдоп. В гасенето участват лесничеи от горските стопанства в региона с високопроходими джипове, доброволци. За изграждане на просеки е изпратена тежка верижна машина от "Асарел Медет".

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници