31 Декември, 2025

Николай Витанов: София влезе в червената зона, това не е добре

Николай Витанов: София влезе в червената зона, това не е добре

Николай Витанов

Карта на 14-дневната заболеваемост е от червена по-червена, друг цвят скоро там няма да видим, прогнозира математикът

„София град влезе в червената зона. Това не е добре“. Това написа във Фейсбук математикът от БАН проф. Николай Витанов, станал популярен като математикът на щаба /НОЩ/.

„Картата на риска по нашата методология също показва начало на негативно развитие. Виолетовото расте. В тези области човек вече трябва да е по-внимателен. От друга страна, по време на пиковите стойности на предишните две вълни, тази карта беше изцяло виолетова. Което показва, че обстановката може и да не е спокойна, но още не е много лоша“, отчита още той.

По думите му прогнозната карта на 14-дневната заболеваемост е от червена по-червена. „Там друг цвят скоро няма да видим“.

„Базовото репродуктивно число днес е 1.118. Под 1.3 е, обхватът на заразата продължава да се разширява, но вие не сте изненадани“, пише още Витанов.
И отчита: „Писах, че ще имаме глътка въздух (а не цяла цистерна с кислород). На повърхността има разведряване но в дълбините нещата не са на добре“.
Броят на регистрираните смъртни случаи почти не расте, а смъртността се увеличава доста, изчислява Витанов. „Изводът е, че може и да сте със симптоми и да не се регистрирате като болен, но математиката ще хване този процес“.

Сподели:

Коментари (0)

Коледен базар в Голям извор – традиции и добро настроение

Коледен базар в Голям извор – традиции и добро настроение

Специални гости на празника бяха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и зам.-кметът Тони Стоев

Васил Терзиев: Мястото за детето в детска градина не трябва да е изпитание. Ето какво направихме

Васил Терзиев: Мястото за детето в детска градина не трябва да е изпитание. Ето какво направихме

"Завършихме 11 нови сгради на детски градини, още 19 са в строеж, а за допълнителни 12 вече подготвяме проекти там, където нуждата е най-остра", заяви кметът на София.

„ДПС – Ново начало“ почете  41 години от кървавите събития в Могиляне

„ДПС – Ново начало“ почете 41 години от кървавите събития в Могиляне

От трибуната участниците в поклонението призоваха за толерантност и единство на различните общности, и призиви политическите сили да не се намесват в работата на ДПС-Ново Начало