26 Април, 2026

ВАС потвърди: Разрешението за горене на отпадъци в ТЕЦ „Бобов дол“ е нищожно

ВАС потвърди: Разрешението за горене на отпадъци в ТЕЦ „Бобов дол“ е нищожно

Единствено екоминистърът е компетентен да даде подобно разрешение

Върховният административен съд потвърди решение на Административния съд в София-град по казус с експериментално изгаряне на модифицирани горива, получени от отпадъци с неопасни свойства в съществуващата горивна инсталация на ТЕЦ „Бобов дол“.

Предмет на съдебния спор е съдържанието на Писмо с изх. № 26-00-239/14.08.2018 г., издадено от зам.-министъра на околната среда и водите. С него ТЕЦ „Бобов дол“ е информиран, че може да проведе експеримента без предварително поставяне на специални условия в Комплексното разрешително по отношение на горивните съоръжения, които ще се използват. В т. 1 до 6 от писмото са описани условията, при които може да се извърши експерименталното изгаряне на въпросните отпадъци.

Върховните магистрати потвърждават преценката на първоинстанционния административен съд, че заради поисканото от ТЕЦ "Бобов дол" изменение на инсталацията, независимо че горенето е пробно, единствено министърът на околната среда и водите е компетентен да даде подобно разрешение, а не зам.-министъра. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

ПП ще работи за обща президентска кандидатура с ФДД, няма решение за споразумение с ДБ

ПП ще работи за обща президентска кандидатура с ФДД, няма решение за споразумение с ДБ

"Възлага на избраните народни представители, защитавайки всички предизборни законодателни приоритети на партията, да пристъпят по най-бърз и ефективен начин към избора на нов ВСС и широк антикризисен пакет от мерки"

ВМС обезвредиха отломки от два дрона, намерени край Кара дере и Ахтопол

ВМС обезвредиха отломки от два дрона, намерени край Кара дере и Ахтопол

Специализираните групи за разузнаване, обозначаване, извличане и транспортиране на невзривени боеприпаси бяха активирани със заповед на командира на Военноморските сили

Вигенин: БСП трябва да подкрепи Йотова, нямаме друга опция за участие в президентския вот

Вигенин: БСП трябва да подкрепи Йотова, нямаме друга опция за участие в президентския вот

„Сякаш много се фокусираме в това как да спасим БСП - големият въпрос е защо да я спасим“