17 Март, 2026

НКВД използвало до 1947 година хитлеристкия лагера на смъртта "Аушвиц"

НКВД използвало до 1947 година хитлеристкия лагера на смъртта "Аушвиц"

снимка: fakty.ua

В четвъртък, 23 януари, в Националния музей за историята на Втората световна война в Украйна се проведе презентация на фундаменталното изследване „Концлагерът Аушвиц –  украниският вимир“ (Концтабiр Аушвiц — український вимiр) . Случи се така, че у нас много хора наричат нацисткия лагер на смъртта в Освиенцим. Полските историци уточняват, че Освиенцим всъщност е град. А концентрационният лагер, който се намираше в него, се нарича Аушвиц и той е използван от руското НКВД почти до края на 1947 година, съобщават fakty.ua.

Жертви на лагера на смъртта става 1.5 милиона хора, от които 1,1 милион са евреи, около 150 000 са поляци, а останалите са етнически украинци, руснаци, французи, унгарци, цигани. В газовите камери и крематориуми на Аушвиц са биви убите 90 000 евреи от Закърпатието, разказва директора на музея.

Събирането на информация за украинските жертви е станало по инициатива на Виктор Юшченко, когато е президент на Украйна, чийто баща също е бил лагерист в Аушвиц. Той попада там на 5 юли 1941 година и е освободен от американските войски през 1945. Връща се в родината си и започва работа като учител по история, след което завършва чужди езици в Харковския държавен университет. През 50-те години на миналия век КГБ започва да го разработва по подозрение в украински национализъм. Чекистите дори му дават прозвището „Хитлерист“ за това, че е бил умен и знаещ човек.

Превод:Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Въоръжен застреля двама край летището на Франкфурт

Въоръжен застреля двама край летището на Франкфурт

Двама души са били застреляни в бистро недалеч от летището на Франкфурт, съобщава тази сутрин германската полиция

Китай обяви изпращане на хуманитарна помощ за Иран и Ливан

Китай обяви изпращане на хуманитарна помощ за Иран и Ливан

За решението на страната съобщи говорителят на външното министерство Лин Дзян по време на пресконференция

И Гърция отказа да се включи  във военноморска мисия в Ормузкия проток

И Гърция отказа да се включи във военноморска мисия в Ормузкия проток

Гръцките власти изтъкват, че въоръжените сили на страната вече са силно натоварени, за да бъдат ангажирани в мисия, която е неприемлива за Атина