5 Февруари, 2026

Нобеловата лауреатка за мир Наргес Мохамади, започна гладна стачка в затвора

Нобеловата лауреатка за мир Наргес Мохамади, започна гладна стачка в затвора

Наргес Мохамади

Тя е в ирански затвор

Нобеловата лауреатка за мир за тази година, иранката Наргес Мохамади, започна гладна стачка в затвора в родината си Иран, където се намира, предаде Нова ТВ с позоваване на световните агенции.

По този начин тя протестира срещу липсата на медицински грижи за задържаните в иранските затвори и срещу задължителното носене на хиджаб от жените в Иран, обяви днес семейството на Мохамади.

В свое изявление близки на нобелистката казаха, че тя е започнала протеста си преди няколко часа и изразиха безпокойство за здравето й.

Петдесет и една годишната правозащитничка Наргес Мохамади е осъждана неколкократно. От 2021 г. тя се намира затвора "Евин" в Техеран. През миналата седмица нейното семейство обяви, че Мохамади, чието здравословно състояние е крехко, е получила отказ от затворническата управа да бъде преместена в болница, защото отказала да носи хиджаб. Затворнически лекар направил електрокардиограма на Мохамади, която показала, че тя има спешна нужда от хоспитализация, поясни тогава семейството на нобеловата лауреатка за мир.

"Ислямската република е отговорна за всичко, което може да се случи на нашата обичана Наргес", казват близките й днес. Наргес Мохамади води битки в родината си срещу смъртното наказание и в подкрепа на повече права за жените. През октомври тя получи Нобеловата награда за мир за нейната борба срещу потисничеството на жените в Иран и за борбата й за повече права и свободи за всички.

Наргес Мохамади е и едно от основните лица на бунта, станал известен като движение "Жени, Живот, Свобода", последвал смъртта на младата Махса Амини, задържана преди повече от година заради нарушаване на правилата за носене на хиджаб. Жените, които са част от протестното движение, си отрязват косите, не носят хиджаб и излязоха на протести по улиците на ирански градове. Властите реагираха със сурови репресии срещу протестиращите, отбелязва Франс прес.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Предотвратих ядрена война между Русия и Украйна

Тръмп: Предотвратих ядрена война между Русия и Украйна

По думите му вместо удължаване на договора СНВ-III трябва да бъде разработен нов договор, който да действа „още дълги години в бъдеще

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Орбан реагира бързо на думите на Тръмп, като написа във Facebook: „Благодаря ви, г-н президент!“

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф заяви по-рано, че тристранните преговори с Русия и Украйна са били конструктивни и ще продължат през следващите седмици