5 Декември, 2025

Нобеловият лауреат Мухамад Юнус ще оглави временното правителство на Бангладеш

Нобеловият лауреат Мухамад Юнус ще оглави временното правителство на Бангладеш

Мухамад Юнус

Решението е взето на среща на президента, военните лидери и водачите на студентите

Носителят на Нобелова награда за микрофинансиране Мухамад Юнус е избран да оглави временното правителство на Бангладеш след бягството на министър-председателя Шейх Хасина предаде АФП с позоваване на президентството на страната.

Решението да се състави временно правителство начело с Юнус е взето на среща на президента Шахабудин, военните лидери и водачите на групата "Студенти срещу дискриминацията".

Нахид Ислам, лидер на студентската група, потвърди решението пред репортери след тричасови разговори в президентския дворец.

"Президентът помоли народа да помогне за преодоляване на кризата. Необходимо е бързо сформиране на временно правителство, за да се преодолее кризата." - се казва в изявление на президентския офис.

Шахабудин уволни началника на националната полиция след окървавените  протести, които предизвикаха оставката на Хасина, и посочи негов заместник, съобщиха от кабинета му.

Ислам определи разговорите като плодотворни. Той заяви, че президентът се е съгласил временното правителство "да бъде сформирано в най-кратки срокове". /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура