28 Април, 2026

НОИ пресметна с колко се увеличават пенсиите от 1 юли

НОИ пресметна с колко се увеличават пенсиите от 1 юли

Увеличението е съобразено с прилагането на "швейцарското правило", след като институцията одобри бюджета на ДОО (данък обществено осигуряване)

На свое заседание днес Надзорният съвет на Националния осигурителен институт  разгледа проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряванe за 2025 г. В проектозакона са отразени параметрите на предвидените за настоящата година социалноосигурителни политики в страната. Това съобщиха на интернет страницата си от НОИ. 

На заседанието управителят на НОИ Ивайло Иванов предложи осъвременяването на пенсиите от 1 юли т.г. да бъде с 8,6%, тоест при прилагането на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) – т.нар. "швейцарско правило".

В изпълнение на своите правомощия по КСО, членовете на съвета се запознаха със заложените в документа законови промени, като подкрепиха направеното предложение от управителя на НОИ и взеха решение Надзорният съвет на НОИ да утвърди предложения проектобюджет.

Предстои съгласуването на проектозакона в Националния съвет за тристранно сътрудничество, приемането му от Министерския съвет и окончателното му гласуване в Народното събрание.

Сподели:

Коментари (0)

Комисията за финансов надзор ще проверява цените на „Гражданска отговорност“

Комисията за финансов надзор ще проверява цените на „Гражданска отговорност“

Регулаторът се самосезира след сигнали от засегнати граждани и публикации за необосновано увеличение от страна на някои застрахователни компании

WSJ: Иран е наводнен от непродаден петрол, складиран в съмнителни стари резервоари

WSJ: Иран е наводнен от непродаден петрол, складиран в съмнителни стари резервоари

Техеран се опитва да спечели време, тъй като войната се превръща в надпревара дали неговите петролни находища или глобалните потребители могат да понесат повече болка

КНСБ: Заплатите се движат нагоре, но усещането по джоба е, че обедняваме

КНСБ: Заплатите се движат нагоре, но усещането по джоба е, че обедняваме

Според лидера на конфедерацията Пламен Димитров трябва да се внимава с разходите и ако трябва да се реже някъде, това трябва да е от капиталовите разходи