4 Март, 2026

Норвегия арестува руски граждани, използвали дронове и камери за шпионаж

Норвегия арестува руски граждани, използвали дронове и камери за шпионаж

Норвегия съобщи, че е арестувала руснак с дрон и оборудване за камера, след като бил видян да прави снимки на летище в далечния север. Това е вторият подобен арест за седмица.

Норвегия е в повишена готовност след съобщения за мистериозни наблюдения на безпилотни самолети близо до офшорни платформи за сондиране на нефт и газ, управлявани от големия производител на енергия.

51-годишният руснак, чието име не беше разкрито, беше арестуван в петък по подозрение, че е управлявал дрон в Норвегия, за което той признал.

"Полицията е конфискувала голямо количество фотографско оборудване, включително безпилотник и кеш с карти с памет", се казва в изявление на полицията в северния град Тромсьо.

Конфискуваният материал включваше снимки на друго летище в северния град Киркенес и на норвежките военни хеликоптери Bell, се казва в съобщението. Службата за полицейска сигурност на Норвегия е ангажирана с разследването, съобщи полицията в Тромсьо.

Скандинавската страна, заедно с няколко други западни държави, забрани на руснаци и руски субекти да прелитат над нейна територия след февруарската инвазия в Украйна. Нарушаването на тази забрана се наказва с три години затвор.

В петък норвежката полиция съобщи, че е задържала друг руснак, заловен да пресича границата в далечния север по-рано тази седмица, докато се е връщал у дома с два безпилотника и тайник от снимки и видеоклипове. Този 50-годишен мъж на име Виталий Рустанов, бе арестуван на граничния пункт Стурског, единственият транзитен пункт между Норвегия и Русия. Рустанов призна, че е пускал дронове "в цялата страна", но отрече да е извършил нарушение и бе задържан временно за две седмици. Той носеше два руски паспорта и един израелски, когато беше арестуван при опит да се върне в Русия. При ареста му той носил частично криптирано скривалище от четири терабайта снимки и видеоклипове.

След като руската инвазия в Украйна доведе до огромен спад на енергийните доставки на Москва, Норвегия изпревари Русия като основен доставчик на природен газ за Западна Европа. След експлозиите на "Северен поток-2" и наблюденията на дронове, Норвегия повиши сигурността около своите енергийни обекти. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

Путин изпадна в засада: Какво губи и печели Русия от ударите по Иран

Путин изпадна в засада: Какво губи и печели Русия от ударите по Иран

Вероятно поскъпването на петрола е добре дошло за бюджета, но в геополитически план - те рефлектират негативно върху ситуацията в Русия

Мицкоски: Разчитайте на РС Македония за надежден и отговорен съюзник на НАТО

Мицкоски: Разчитайте на РС Македония за надежден и отговорен съюзник на НАТО

На среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте Премиерът на Северна Македония е потвърдил и ангажимента за активен принос към регионалната сигурност

Израел: Няма прошка - всеки наследник на Хаменей ще бъде ликвидиран

Израел: Няма прошка - всеки наследник на Хаменей ще бъде ликвидиран

В тяхно лице израелците виждат не само заплаха за иранския народ, но и за САЩ, свободния свят и страните в регион