26 Декември, 2025

Норвегия продаде 32 изтребителя Ф-16 на Румъния

Норвегия продаде 32 изтребителя Ф-16 на Румъния

Норвегия заяви, че е завършила продажбата на 32 изтребителя Ф-16 на Румъния, след като е получила зелена светлина от американските власти, предаде АФП.

През ноември Румъния подписа договор с Норвегия за закупуване на употребяваните Ф-16 за 388 млн. евро.

"Продажбата ще укрепи и модернизира отбраната на съюзническа държава, която има за съсед Украйна", заяви норвежкият министър на отбраната Бьорн Арилд Грам.

Норвежките самолети ще бъдат обслужени, преди да бъдат доставени в Букурещ.

През май министър-председателят на Норвегия Йонас Гахр Стор изключи идеята да се откаже от договора и да достави самолетите на Украйна, за да ѝ помогне да отблъсне руското нашествие.

С 32-те самолета и 17-те, закупени от Португалия, Румъния модернизира военновъздушните си сили, заменяйки остарелите съветски изтребители МиГ-21.

Норвегия модернизира собствените си военновъздушни сили и Осло планира да закупи 52 по-модерни самолета от пето поколение Ф-35.

Норвегия завърши извеждането от активна експлоатация на последните си изтребители Ф-16 през 2022 г.

От 57-те самолета, които тя счита за подходящи за продажба, до 12 са продадени на частната американска група Draken International, но все още не са доставени.

Теоретично скандинавската страна все още разполага с някои изтребители, които биха могли да бъдат доставени на Украйна, ако тя реши да се присъедини към коалицията от западни държави, които обявиха готовността си да предоставят на разкъсваната от война страна Ф-16.

Норвежкото правителство заяви, че обмисля начини за подпомагане на обучението на украинския личен състав за използване на Ф-16, но все още не е взело решение дали да достави самолети на Киев. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Президентът на Украйна предупреди, че мирното споразумение вероятно ще трябва да бъде изнесено на референдум

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

„Декларацията е в духа на Абрахамовите споразумения“, посочи офисът на Нетаняху, позовавайки се на няколко споразумения между Израел и арабските страни, сключени с посредничеството на американския президент Доналд Тръмп

НАТО иска помощ от Украйна

НАТО иска помощ от Украйна

Всеки ден Украйна произвежда стотици безпилотни летателни апарати, част от които струват едва 2500 долара, докато стойността на руския „Шахед“ е най-малко 35 000 долара