13 Февруари, 2026

Елена Йончева: След голяма съпротива от страна на ЕНП инициираме нов дебат за България в ЕП

Елена Йончева: След голяма съпротива от страна на ЕНП инициираме нов дебат за България в ЕП

Елена Йончева

Той ще бъде по темата върховенство на закона и в него ще участва еврокомисар, с Радан Кънев вече са събрани необходимите подписи

Вицепредседателят на Европейската комисия за прозрачността и ценностите Вера Йоурова ще присъства на дебат в ЕП за върховенството на закона в България. Това потвърдиха пред "Дневник" от офиса на еврокомисаря.

Дебатът ще се проведе в Комисията по граждански свободи и правосъдие (LIBE) на 10 септември. Той следва закритото заседание на Мониторинговата група за върховенството на закона, на което миналата седмица присъстваха вицепремиерът по съдебната реформа Екатерина Захариева и представители на правосъдното министерство, прокуратурата, Комисията за защита от дискриминация и гражданския сектор.

Обсъждането в LIBE ще се проведе по инициатива на евродепутата от групата на социалистите Елена Йончева, каза тя пред "Дневник". "Това беше трудна битка, тъй като срещнахме съпротивата на Европейската народна партия (ЕНП, от чието семейство е и ГЕРБ - бел. ред.)", отбеляза Йончева.

Йончева и колегата ѝ Радан Кънев от ЕНП са събрали необходимите подписи за дебат за положението в България и в пленарната зала на Европарламента, уточни още тя. "Още не е известна датата, тъй като това се решава на председателски съвет. Надявам се ЕНП да не използват процедурни хватки и да отлагат."

Припомняме, че Веря Йоурова бе еврокомисар по правосъдието в комисията "Юнкер", а в тази на Урсула фон дер Лайен се издигна до вицепредседател по ценностите и прозрачността. Една от основните ѝ задачи е поддържането на върховенството на закона и демократичните системи в държавите членки. Заедно с колегата си Дидие Рейндерс тя е другият еврокомисар, тясно свързан с изготвянето на докладите за върховенство на закона в страните членки, който трябва да бъде публикуван по-късно този месец.

Следващото пленарно заседание на ЕП ще бъде между 14 и 17 септември в Страсбург. Засега в черновата на дневния ред няма споменаване на България, но той често се променя до последния възможен момент.

Сподели:

Коментари (0)

Георги Харизанов: Формалното дистанциране на Андрей Гюров от ПП-ДБ звучи закъсняло и донякъде неубедително

Георги Харизанов: Формалното дистанциране на Андрей Гюров от ПП-ДБ звучи закъсняло и донякъде неубедително

Служебното правителство на Андрей Гюров влиза в мандата си с огромен обществен натиск и куп нереалистични надежди. Въпросът не е какво иска обществото, а какво реално може да направи изпълнителната власт по закон.

Месечната такса в училище „Космос“ е 850 евро без допълнителните разходи - лицензът е даден при министър Денков

Месечната такса в училище „Космос“ е 850 евро без допълнителните разходи - лицензът е даден при министър Денков

Днес министърът в оставка Красимир Вълчев съобщи, че при проведената проверка са установени сериозни нарушения и лицензът може да бъде отнет

Деньо Денев: Никога не е имало служители на ДАНС сред обитателите на хижа „Петрохан“

Деньо Денев: Никога не е имало служители на ДАНС сред обитателите на хижа „Петрохан“

През юни 2024 г. в ДАНС са получени сигнали срещу неправителствената организация „Национална агенция за контрол на защитените територии“, председателствана от Ивайло Калушев