13 Януари, 2026

Нов риск – прекъснато е основното захранване на Запорожката АЕЦ

Нов риск – прекъснато е основното захранване на Запорожката АЕЦ

Снимка: архив

Превключена е на резервна линия

Окупираната от Русия Запорожка АЕЦ в Украйна отново е загубила връзка с последния останал основен външен електропровод през нощта и е била превключена на резервна линия, предаде Ройтерс, като се позова на украинския държавен оператор "Енергоатом".

В съобщение на "Енергоатом" се казва, че най-голямата атомна електроцентрала в Европа е била на ръба на временно спиране на електрозахранването, тъй като резервната линия има по-малко от половината от капацитета на основния електропровод.

"Такъв режим е труден за атомната централа, продължителността му е ограничена и може да доведе до отказ на основното оборудване на енергоблока", съобщи украинският държавен оператор. 

Запорожката АЕЦ със своите шест атомни реактора се контролира от руските военни от първите дни след нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 година.

Междувременно назначената от Русия управа на централата съобщи, че реактор №4 е бил преместен от "горещ" на "студен" режим на спиране поради признаци за изтичане на пара, предаде Дарик.
Сподели:

Коментари (0)

Стармър приема да участва в ръководения от Тръмп съвет, който ще управлява Газа

Стармър приема да участва в ръководения от Тръмп съвет, който ще управлява Газа

Бордът ще включва лидери от около 15 държави, сред които Германия, Италия, Франция, Египет, Турция, Обединените арабски емирства и Катар.

Тръмп към протестиращите  иранци: Поемете контрола над държавните институции

Тръмп към протестиращите иранци: Поемете контрола над държавните институции

„Отмених всички срещи с ирански официални представители, докато безсмисленото убиване на протестиращи НЕ СПРЕ."

Премиерът на Гренландия: Избираме Дания, САЩ няма да ни притежават

Премиерът на Гренландия: Избираме Дания, САЩ няма да ни притежават

„Едно нещо трябва да е ясно за всички: Гренландия не иска да бъде притежавана от Съединените щати. Гренландия не иска да бъде управлявана от Съединените щати. Гренландия не иска да бъде част от Съединените щати.“