Според ПГ на "Да, България" трябва да бъдат изяснени взаимоотношенията между Теодора Георгиева, Петър Петров, лидера на ГЕРБ и тогавашния правосъден министър
Появила се информация за официална кореспонденция от български институции към европейски структури във връзка с подкрепа за кандидатурата на Теодора Георгиева пред други кандидати предизвика остри политически реакции в парламента.
Според съпредседателя на „Да, България“ Божидар Божанов тези данни поставят въпроси за възможни задкулисни зависимости и начина, по който са вземани решения на държавно ниво.
„Тази сутрин излезе информация, че е имало официална кореспонденция от България към европейските институции с искане да бъде предпочетена Теодора Георгиева. Това повдига сериозни въпроси за връзките между определени политически и институционални кръгове“, заяви Божанов пред журналисти в кулоарите на парламента.
По думите му въпросните документи вероятно са класифицирани, но според него подобна документация съществува.
От парламентарната група на „Да, България“ обявиха, че ще поискат в Комисията по правни въпроси да бъдат изслушани Теодора Георгиева, бившият министър на правосъдието Данаил Кирилов, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, както и Димитър Цанчев – бивш постоянен представител на България към Европейския съюз.
Божанов свърза темата и с последните развития около Петьо Петров – Еврото.
„Към цялата фактология се добавя и вчерашното съдебно решение, свързано с Петьо Еврото. Управляващото мнозинство отказва създаването на временни комисии, затова ще внесем искане за изслушвания в правната комисия“, заяви той.
По думите му трябва да бъдат чути всички замесени страни, за да се изяснят обстоятелствата около взетите решения и евентуалните зависимости.
„Това е огромен скандал. Българските граждани имат право да получат отговори за начина, по който е функционирала държавата и дали е имало нерегламентирано влияние върху ключови решения“, коментира Божанов.
Той изрази очакване парламентарното мнозинство да подкрепи предложението за изслушванията в правната комисия.
Според него единствено публичното изясняване на фактите може да даде отговор на въпросите около предполагаемите механизми на влияние и твърденията за задкулисни зависимости в управлението през последните години.
Още от България
България и съюзници демонстрират военни умени на летище Чешнегирово
В учението участват сили и средства от Военновъздушните сили на България, Австрия, Белгия, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария и Швейцария
Облаци на запад с дъждове и гръмотевици, а на изток и на морето слънце
Има условия и за градушки. Максималните температури - между 25° и 30°, в София - около 26°.
Зеленски призна колко често плаче
"Винаги ми е тежко, когато връчвам ордени на майки и бащи, загубили децата си. В такива моменти действително често плача“, разказа украйнският президент