19 Март, 2026

Нова ескалация на напрежението в Егейско море

Нова ескалация на напрежението в Егейско море

снимка: БГНЕС

Пак ескалация на напрежението в Егейско море. Турция организира военни учения в спорните с Гърция води в деня на националния празник на южната ни съседка - 28-и октомври.

Атина изпрати протестна нота. Турция планира да проведе военни учения в Средиземно море в близост до остров Кастелоризо.

Атина отговори с предупреждение, че това е нарушение на морската граница на страната.

Министерството на външните работи отправи протестна нота към Анкара.

Само преди два дни Генералният секретар на НАТО приветства двете страни, че са се споразумели да отложат военните учения в дните на двата национални празника -28 -ми октомври за Гърция и 29-и за Турция.

Гръцкото министерство на отбраната опровергава да е постигнато споразумение по този въпрос, а само предложение на Генералният секретар на Алианса, нарушено от турските власти.

Атина определи изпратеният навигателен телекс от страна на Анкара, като провокация в деня на националния празник.

Напрежението между двете страни нараства и от нова заявка на Анкара за продължаване на геоложките проучвания в Средиземно море в близост до остров Родос.

"Деескалация на напрежението и тогава преговори", постави условие гръцкият премиер Кирякос Мицотакис.
Сподели:

Коментари (0)

Нетахяну: Войната ще приключи по-бързо от очакваното! Иран губи ключови способности

Нетахяну: Войната ще приключи по-бързо от очакваното! Иран губи ключови способности

"Нима някой наистина смята, че може да казва на президента Тръмп какво да прави?", пита израелският премиер

 САЩ премахват част от санкциите срещу Беларус

САЩ премахват част от санкциите срещу Беларус

По-конкретно, ограниченията ще бъдат свалени от няколко беларуски банки и предприятия, произвеждащи калиеви торове

На Украйна беше предаден уникален танк „Леопард“: появи се негова снимка

На Украйна беше предаден уникален танк „Леопард“: появи се негова снимка

Съгласно спецификацията, ъгълът на максимално повдигане на оръдието Cockerill HP в кулата Cockerill 3105 достига рекордните за танковете +42°