2 Април, 2025

Киберизмама с Кирил Петков и тв журналисти, с изкуствен интелект "рекламират" бързо забогатяване

Киберизмама с Кирил Петков и тв журналисти, с изкуствен интелект "рекламират" бързо забогатяване

Кирил Петков, снимка: БГНЕС

Поредна измама в интернет с лица на БТВ се появи в мрежата. Фалшиво видео примамва хората към инвестиции в приложение за бързи печалби. В триминутния клип се използват лицата на журналистите Иван Георгиев и Цветанка Ризова, както и на съпредседателя на ПП и бивш премиер Кирил Петков. „Това не е първата подобна измама, със сигурност няма да е и последната. Зрителите трябва да знаят, че в България съществува Закон за радиото и телевизията, в който се казва, че в търговските съобщения не могат да се използват гербът, знамето, химнът на България, както и гласовете и образите на действащи журналисти и водещи на новини. Когато видите подобно съдържание, което ви кара да внесете пари или рекламира дейност или продукт, това е измама“, каза водещият на новините Иван Георгиев. 

По думите му подобен вид измамни видеа могат да се разпознаят лесно чрез елемента на ограниченото време: „Авторите казват „направете го бързо, защото местата са ограничени“. „Мисля си, че авторите на този фалшив видеоклип дори не се стремят да създават някаква голяма измама, а просто тестват системата и докъде могат да въздействат на публиката, как ще реагират БТВ и медиите“, допълни Иван Георгиев. По думите на киберексперта Любомир Тулев е елементарно да се направи подобен тип измама.

„В интернет съществуват стотици апликации с изкуствен интелект, някои дори безплатни. С малко по-добрите в рамките на 5 до 50 долара можеш да направиш deep fake видео, в което да поставиш каквито искаш думи в устата на известна личност или журналист. Множество такива заливат интернет пространството“, каза Тулев. Измамните видеа могат да се разпознаят и по начина, по който са направени. „Движенията, разминаванията в устните и в различни думи показват, че видеото е нагласено. Няма как в емисия новини на bTV едно видео за тази апликация да бъде три минути. Целта е финансова измама“, допълни киберекспертът. Въпросното видео вече не е достъпно онлайн.
Сподели:

Надежда Бобчева: Опасност от епидемия няма

Надежда Бобчева: Опасност от епидемия няма

АСБ за първия F-16: Сега е моментът Трета авиационна база да се именува на героя кап. Димитър Списаревски

АСБ за първия F-16: Сега е моментът Трета авиационна база да се именува на героя кап. Димитър Списаревски

Днес е голям ден за българската отбрана!

Йордан Цонев: От „Възраждане“ отдавна мечтаят България да смени геополитическата си ориентация

Йордан Цонев: От „Възраждане“ отдавна мечтаят България да смени геополитическата си ориентация

България да бъде в семейството на ЕС е "не само геополитически избора, а ценностен избор"