30 Април, 2026

Нова криза с износа на украинско зърно - задръствания от кораби в Сулинския канал

Нова криза с износа на украинско зърно - задръствания от кораби в Сулинския канал

Снимка: архив

Украйна се надява да изнася през Румъния по 700 000 тона зърно на месец

Десетки кораби с украинско зърно чакат от дни да влязат в румънското пристанище Сулина. Сулинският канал е най-удобния маршрут за корабите от украинските дунавски пристанища да стигнат Черно море. Украинските износители обвиняват румънските власти, че заради огромните задръствания губят по половин милион долара на ден.

Сулина - най-източното пристанище на Европейския съюз. Разположено е на Дунавската делта. На устието на Сулинския канал. От Черно море го делят по-малко от 10 километра. Заради пълноводието на канала, от началото на войната, то се превърна в един от най-предпочитаните маршрути за украинските износители.

Само миналия месец 400 кораба преминаха през канала, казва Михай Калин, главен машинен инженер.

Преди войната, 70% от износа на Украйна, е бил през морските пристанища на страната. Те са блокирани от руските сили, за разлика от дунавските пристанища на Украйна, които продължават да работят.

Ако войната не свърши скоро, през канала ще преминат кораби, колкото никога досега, допълва Михай Калин.

Украинските износители твърдят, че в Сулина проверяват по пет кораба на ден, което е с пъти по-малко от необходимото. Основна причина за голямото чакане е, че Румъния не разполага с достатъчно лоцмани, които да преведат плавателните съдове през канала.

Започваме работа още в първите часове на нощта и свършваме, когато слънцето залезе, споделя Габриел Данила-Михалча, лоцман.

Докато не бъдат отблокирани украинските морски пристанища, Украйна се надява да изнася през Румъния по 700 000 тона зърно на месец, които трябва да стигнат до страните в Северна Африка и Азия. Но с чакането в Сулинския канал това трудно може да бъде постигнато.

Украински износители твърдят, че някои кораби трябва да чакат по две седмици в Сулина, за да преминат канала.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.