17 Януари, 2026

Нова лява партия в Германия иска спиране на помощта за Украйна и преговори с Русия

Нова лява партия в Германия иска спиране на помощта за Украйна и преговори с Русия

Сара Вагенкнехт, снимка: EPA/BGNES

Съпредседателката ѝ Сара Вагенкнехт е комунистка

Сара Вагенкнехт - съпредседателката на новата германска лява популистка партия BWS, се обяви за преговори с Русия и спиране на войната в Украйна.

Обръщайки се към 450 основатели на радикалната партия тя призова Берлин да спре доставките на оръжия за Киев.

„Ние доставяме оръжие на Украйна за победа, в която, уви, дори украинските генерали вече не вярват“, каза Вагенкнехт.
„Тази война трябва да бъде прекратена и много бързо чрез преговори“, продължи тя под аплодисменти в бившето кино „Космос“ на булевард „Карл Маркс“ в Берлин.

„Алиансът Сара Вагенкнехт (BWS) за разум и справедливост“, каквото е пълното име на партията, беше основан на 8 януари под ръководството на 54-годишната жена от бившия комунистически източногермански град Йена.

През миналия октомври Вагенкнехт и девет нейни колеги напуснаха крайнолявата партия Die Linke („Левицата”), която разпусна своята парламентарна фракция на фона на вътрешни разцепления.

Вагенкнехт остава комунистка след падането на Берлинската стена и споделя с много източни германци недоверието към Запада, обвинявайки Украйна за нашествието на Русия. Тя се опита в края на 2018 г. да стартира подобно движение като новия съюз, но се отказа след шест месеца. Този път тя разчита да се възползва от нарастващата поляризация на германското общество и срива в подкрепата за правителството на Олаф Шолц на фона на икономическия спад. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Крайно леви депутати искат Франция да напусне НАТО

Крайно леви депутати искат Франция да напусне НАТО

34-годишната Клеманс Гет посочва, че напускането на НАТО отдавна е позиция на нейната партия „Непокорна Франция“.

Федерален съдия забрани на имиграционните агенти в Минесота да задържат мирно протестиращи

Федерален съдия забрани на имиграционните агенти в Минесота да задържат мирно протестиращи

Съдебното разпореждане е свързано с прекомерна употреба на сила по време на проверки и протести в щата.

Центровете за данни тласкат към срив енергийната мрежа в изтока на САЩ

Центровете за данни тласкат към срив енергийната мрежа в изтока на САЩ

Технологичните компании отказаха да ограничават доброволно потреблението си, възможни са контролирани спирания на тока. Подобни мерки биха засегнали до 67 милиона души в 13 щата.