19 Декември, 2025

Нова повреда на мембрана в Блок 6 на АЕЦ „Козлодуй” – изпуска се водна пара в околната среда над централата

Нова повреда на мембрана в Блок 6 на АЕЦ „Козлодуй” – изпуска се водна пара в околната среда над централата

Колаж: Faktor.bg

До момента няма информация за поредната авария – нито от ръководството на АЕЦ „Козлодуй”, нито от Агенцията за ядрено регулиране

Д-р Петър Кърджилов, член на управителния борд на Nuclear Transparency Watch

Нова повреда е възникнала миналата нощ във втори контур на Блок 6 на АЕЦ „Козлодуй”, като резултатът е видим на снимка, направена тази сутрин откъм гр. Козлодуй от служител в централата. Струята пара се вижда от километри. Според вътрешна информация, причината отново е мембрана на същия сепаратор паропрегревател на турбината.

На 15 декември блокът бе спрян превантивно, след установена необходимост от подмяна на защитно мембранно устройство на сепаратор паропрегревател на турбината, разположена в конвенционалната, неядрена част на блока (втори контур). При ремонта от 15 до 16 декември са били подменени и четирите защитни мембрани, като Блок 6 беше пуснат отново на 16 декември, с бавно увеличаване на мощността. Миналата нощ, веднага щом е приключило натоварването до 99.8% на блока, се е спукала съседна мембрана на онази, която се спука преди няколко дни, едва седмица след приключването на годишния планов ремонт на Блок 6.

До момента няма информация за новата повреда в Блок 6 – нито от ръководството на АЕЦ „Козлодуй”, нито от Агенцията за ядрено регулиране.

Според информацията от днес от вътрешни източници, ръководството е взело решение да се поддържа мощността на Блок 6 до 29 декември, като се работи по нова подмяна на оборудването на паропрегревателя.

Остава въпросът дали това решение – да се поддържа мощността през следващите 10 дни – ще остане, и дали то ще причини по-сериозни последствия. Щом при 4 новосменени мембрани, една е дефектирала веднага, нищо не гарантира за останалите 3. При спукване на още една от четирите защитни мембрани блокът ще трябва да разтовари мощност по-бързо, вероятно и аварийно. Причината е, че това, което се изхвърля е чиста пара, произведена от специално обработена химически обезсолена вода. Тази вода се произвежда с определен капацитет и трябва да се поддържа количеството ѝ. Ако от нея се изпуска повече, отколкото може да се върне в обема на 2 контур, това ще наруши способността за охлаждане и ще трябва да се намали мощността.

Очакваме официално, подробно изявление от ръководителите АЕЦ „Козлодуй” и от Агенци

Сподели:

Коментари (0)

Митническите задължения се превалутират автоматично

Митническите задължения се превалутират автоматично

Виртуална сметка за митнически задължения улеснява вноса в първите дни на 2026 г.

ББР и ОББ подписаха споразумение по програма InvestEU

ББР и ОББ подписаха споразумение по програма InvestEU

Гаранцията ще осигури финансиране за бизнеса на стойност над 300 млн. евро и 35 млн. евро за устойчиви инвестиции

ББР и БАКБ стартират ново партньорство в подкрепа на бизнеса по програма InvestEU

ББР и БАКБ стартират ново партньорство в подкрепа на бизнеса по програма InvestEU

Гаранционен ресурс от 32 млн. евро ще отключи кредитиране за над 160 млн. евро за развитие на МСП и изпълнение на зелени проекти