5 Декември, 2025

Нова Зеландия влага милиарди долари в ракети, киберсигурност и дронове

Нова Зеландия влага милиарди долари в ракети, киберсигурност и дронове

Снимка: znamena-flagove

Страната е член на алианса за обмен на разузнавателна информация „Пет очи“ заедно със САЩ, Великобритания, Канада и Австралия

Нова Зеландия смята да увеличи разходите си за отбрана в рамките на мащабна военна реформа. Страната се готви да вложи милиарди долари в ракети, киберсигурност и дронове.

Министър-председателят Кристофър Луксън заяви, че е време Нова Зеландия да се „стегне“, обещавайки да увеличи разходите за отбрана от 1% от БВП на повече от 2% през следващите 10 години.

„Глобалното напрежение нараства бързо и Нова Зеландия се активизира на световната сцена, но настоящите ни разходи за отбрана са просто твърде ниски“, обясни той, цитиран от АФП.

Планът на стойност от 9 млрд. новозеландски долари (5 млрд. щатски долара) предвижда също така по-тясно сътрудничество на новозеландските военни с ключовия регионален съюзник Австралия, заяви Луксън. 

Приоритетните области включват „засилени способности за нанасяне на удари“, дронове с голям обсег, киберсигурност и наблюдение на границите. 

Нова Зеландия е член на алианса за обмен на разузнавателна информация „Пет очи“ заедно със САЩ, Великобритания, Канада и Австралия. 

Но през годините тя е била критикувана, че заема по-мека позиция по отношение на Китай – поставяйки търговските си отношения над загрижеността за сигурността на съюзниците си.

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“