8 Юли, 2026

Новаков: Няма как да бъде манипулирано разходването на евросредства от правителството, всичко е прозрачно

Новаков: Няма как да бъде манипулирано разходването на евросредства от правителството, всичко е прозрачно
Андрей Новаков

Правилата за върховенството на закона за еднакви за всички страни членки на ЕС, посочи още евродепутатът

Аз съм за върховенството на закона да бъде обвързано с разходването на средствата от европейските фондове. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков за БНТ, който се включи от Брюксел, за да коментира вчерашния Доклад на ЕК.

Правилата, които се прилагат за върховенство на закона и разходването на европейски средства, са еднакви  за всички членките на ЕС. И няма как да се манипулира движението на европейски средства от правителството, защото всичко е прозрачно. 

Новаков обясни, че в ЕНП не са обсъждали Доклада и посочи, че този път разликата е в това, че не Българие е посочена единствено като нуждаеща се от преглед. От наблюдение се нуждаят всички страни членки и в този смисъл няма вече особен мониторинг за България.

Новаков не се съгласи напълно, че България е една от страните, която има сериозен проблем със свободата на словото и независимите медии. Като пример той посочи протестите, които вече продължават три месеца. 

Протестите показаха, че в България има свобода – три месеца гражданите протестират и изразяват мнението си, без никой да го преследва за това, изтъкна евродепутатът.

А що се отнася до медиите - трябва да се създаде механизъм, медиите да кандидатстват по програми в Брюксел по улеснена процедура. Сега обаче има електронна система за движението на европейските средства за медиите и от това е достатъчно голяма прозрачност как се разходват те

Сподели:
България е сред 8-те страни, блокирали отварянето на Клъстер 3 за Сърбия в преговорите с ЕС

България е сред 8-те страни, блокирали отварянето на Клъстер 3 за Сърбия в преговорите с ЕС

Наред с нашата страна против са се обявили Нидерландия, Швеция, Финландия, Белгия, Естония, Литва и Хърватия, а Дания, Люксембург и Латвия се колебаят

България изтегли нов заем от международните финансови пазари - сумата е 2,5 млрд. евро

България изтегли нов заем от международните финансови пазари - сумата е 2,5 млрд. евро

"Обемът на емисиите с падежи през 2032 г. и 2038 г. беше увеличен с по 1 млрд. евро, а този на емисията с падеж през 2045 г. с 500 млн. евро"

Пулев: От „Литаско“ сами потърсиха правителството, за да вдигнат запора от сметките на „Лукойл“

Пулев: От „Литаско“ сами потърсиха правителството, за да вдигнат запора от сметките на „Лукойл“

По отношение на мащабния арбитражен спор, чиято стойност възлиза на около 3 млрд. евро, вицепремиерът твърди, че казусът се следи под постоянен контрол от страна на Министерството на финансите

Коментари (0)