11 Май, 2026

Новата асоциация “La Tortuga Búlgara” ще популяризира българската литература в Испания

Новата асоциация “La Tortuga Búlgara” ще популяризира българската литература в Испания

 “La Tortuga Búlgara” е наскоро регистрирана културна асоциация, която има за цел да разпространява, превежда и издава в Испания съвременна българска литература, особено поезия, както и други славянски и централноазиатски литератури.

Литературният блог за съвременна българска поезия "La Tortuga Búlgara", награден през 2017 г. от Сдружението на испаноговорящите журналисти в България за разпространение на българската култура пред испаноезичната аудитория, направи крачка напред и се регистрира като културна асоциация с идеята да осъществи по-голям брой културни и литературни проекти, както онлайн, така и в присъствена форма на испанската територия.

Марко Видал Гонсалес, инициатор на проекта, председател на асоциацията и неуморен преводач на българска поезия на испански език, добавя: "Ще организираме представяния и събития в Испания, за да популяризираме българската литература. Първите издания, с които ще стартираме, вече са в процес на подготовка: стихосбирка на Кирил Василев, последната стихосбирка на Живка Балтаджиева, антология за съвременната украинска поезия и още една стихосбирка със стиховете на Христо Смирненски".

Наред с издването на предстоящите хартиенни издания, сайтът www.latortugabulgara.com ще продължава да функционира като двуезична виртуална библиотека за съвременна българска поезия, като се очаква през следващите седмици броят на преведените автори да надвиши сто.

Сподели:

Коментари (0)

„Рашизъм. Звярът от бездната“  или защо омразата към Путин не означава любов към Украйна

„Рашизъм. Звярът от бездната“  или защо омразата към Путин не означава любов към Украйна

Книгата на Юрий Щербак се превърна в събитие, разкривайки, че един народ е болен неизлечимо  от руски великодържавен шовинизъм

Зуека с емоционална изповед: С изложбата си "Аз, клоунът" казвам неудобни истини

Зуека с емоционална изповед: С изложбата си "Аз, клоунът" казвам неудобни истини

Васил Василев – Зуека представи изложбата си в Пловдив и говори откровено за живота в Испания, тревогите си за разделеното общество и силата на изкуството

Коледното чудо няма да се случи? Кърт Ръсел попари феновете на Netflix

Коледното чудо няма да се случи? Кърт Ръсел попари феновете на Netflix

Актьорът Кърт Ръсел призна, че Netflix няма планове за трети филм от хитовата коледна поредица „The Christmas Chronicles“, въпреки високия интерес на зрителите.