27 Декември, 2025

Силно земетресение в Централна Турция, има поражения

Силно земетресение в Централна Турция, има поражения

Трусът е станал около 18:10 часа местно време до град Сулусарай, в окръг Токат

Земетресение от 5,6 по Рихтер е регистрирано в Централна Турция, съобщи Нова ТВ с позоваване на Европейския сеизмологичен център. 

Трусът е станал около 18:10 часа местно време до град Сулусарай, в окръг Токат. Дълбочината му е 8 км, сочат още данните на Европейския сеизмологичен център. 

Усетен е в окръзите Анкара, Кайсери, Кършехир, Невшехир, Самсун, Йозгат, Сивас, Орду, Чорум, Чанкъръ, информирaт турските медии, цитирани от кореспондента на БТА Нора Чолакова.

Нанесени са материални щети. Засега няма информация за пострадали хора, но е предизвикал силна паника.

Валията на Токат Нуман Хатипоглу съобщи за подадени сигнали за редица срутени стари сгради. По данни на Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) трусът е била на дълбочина 5,99 км, а други сеизмологични центрове съобщават за 5,25 км. Последвали са вторични трусове със сила 3,4 и 3,5.  

От АФАД съобщиха, че в окръг Йозгат се е срутила двуетажна къща, а в Сулусарай има данни за нанесени щети на пет селскостопански постройки, информира телевизия НТВ.

Кметът на град Токат Кемал Язъджъоглу посочи, че две минарета са се срутили и са нанесени щети на редица къщи в село Буглайлъ в окръга.

Вицепрезидентът Джевдет Йълмаз каза, че специални екипи извършват обследване на терен за установяване на други щети. 

По-рано днес в Токат бе регистрирано земетресение с магнитуд 4,7. Трусът в 1:06 ч. през нощта предизвика силна паника, като много хора прекараха нощта навън.

Епицентърът му също беше в град Сулусарай, а дълбочината - 10 км. Час и половина по-късно в Сулусарай беше регистриран вторичен трус със сила 4,1. 

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Президентът на Украйна предупреди, че мирното споразумение вероятно ще трябва да бъде изнесено на референдум

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

„Декларацията е в духа на Абрахамовите споразумения“, посочи офисът на Нетаняху, позовавайки се на няколко споразумения между Израел и арабските страни, сключени с посредничеството на американския президент Доналд Тръмп

НАТО иска помощ от Украйна

НАТО иска помощ от Украйна

Всеки ден Украйна произвежда стотици безпилотни летателни апарати, част от които струват едва 2500 долара, докато стойността на руския „Шахед“ е най-малко 35 000 долара