13 Май, 2026

Нови ограничения при излизане от Англия, включително и за български граждани

Нови ограничения при излизане от Англия, включително и за български граждани

Отпътуващите са длъжни да попълват нов формуляр/декларация

От понеделник, 8 март, всички отпътуващи от територията на Англия са длъжни да попълват нов формуляр/декларация, в който се посочва, че целта на пътуване е разрешено в съответствие със съществуващите ограничения.

Законово разрешените причини за международни пътувания включват: работa, образование, доброволчество; медицински причини или т.нар. compassionate grounds (действия, свързани с полагане на грижи за други лица); сватби, погребения и събития, свързани с тях.

Превозвачите ще проверяват попълнените формуляри преди качването или регистриране за пътуване (онлайн или на гише). На пътници без попълнена декларация може да им се откаже достъп до резервирания транспорт. Превозвачите също ще бъдат задължени да указват на своите уебсайтове, че формулярът трябва да бъде попълнен преди тръгване на път.

При необходимост от съдействие българските граждани в Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия могат да се обръщат към българското посолство в Лондон.

Декларацията може да бъде изтеглена оттук: https://www.gov.uk/government/news/mandatory-form-for-international-travel-launched-to-prevent-illegal-trips

МВнР препоръчва да бъдат прочетени указанията в декларацията, както и информацията на намиращите се в нея интернет връзки към правителствения сайт: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/967118/declaration-form-for-international-travel.pdf

Попълнената форма трябва да е изтеглена, подписана, разпечатана на хартия или изтеглена на дигитално устройство. 
Сподели:

Коментари (0)

ЕС иска да улесни пътуването с влак - да прекосяваме цяла Европа с един билет

ЕС иска да улесни пътуването с влак - да прекосяваме цяла Европа с един билет

„От Берлин до Барселона с влак - днес това означава няколко резервации и риск при изпусната връзка"

Зеленски: Русия атакува Украйна с 800 дрона, иска да повлияе на срещата Тръмп-Си

Зеленски: Русия атакува Украйна с 800 дрона, иска да повлияе на срещата Тръмп-Си

„Не може да се нарече съвпадение, че една от най-дългите масирани руски атаки срещу Украйна се случва точно когато президентът на САЩ пристигна на посещение в Китай“

Николай Младенов: Разоръжаването в Газа не подлежи на преговори. "Хамас" може да играе роля, ако...

Николай Младенов: Разоръжаването в Газа не подлежи на преговори. "Хамас" може да играе роля, ако...

"И това не дава сигурност на Израел, за да се продължи напред, както искат и израелците", заяви върховният представител на Съвета за мир на американския президент Доналд Тръмп