По последни данни, след обработка на всички записи от сеизмологичната мрежа на страната, магнитудът на земетресението от 14.01 часа в района на град Пловдив е определен на 4,5 по скалата на Рихтер, а дълбочината е 17 километра. Епицентърът на земетресението е на 5 километра от град Раковски.
Така обобщи последните данни за земния трус от днес край Пловдив доц. д-р Петя Трифонова - заместник-директор на Националния институт по геофизика, география и геодезия към БАН.
В 20 часа тази вечер беше регистриран последният засега и най-силен вторичен трус с магнитуд 2,7 по Рихтер. Има вероятност той да е усетен на територията на Пловдив, предаде БНТ.
Вторичните трусове са около 30, пет часа след земетресението.
Усетени са и двата вида сеизмични вълни - и вертикалната и хоризонталната, което е довело до първоначално раздрусване, а малко след това люлеене, причинило отваряне на врати на шкафове и падане на предмети от рафтове, особено на по-високи етажи - над третия етаж.
Възможно е да има леки повреди на отделни места в епицентралната зона. Има данни за усещане на земетресението почти по цялата територия на страната, обясни доц. Петя Трифонова.
Още новини от България и света четете тук
Тя добави, че е започнала вече автършокова серия на земетресението от 14.01 часа. Възможно е да има и усетени земетресения в следващите дни. Нормално е това да продължи в рамките на няколко месеца, каза сеизмологът.
Последното подобно земетресение в региона е от 2018 г. с магнитуд от 4,7 по скалата на Рихтер, информира доц. Петя Трифонова. Тя уточни, че статистиката показва, че на всеки 3-4 години в тази зона се реализира земетресение с такава сила.
България
30 вторични труса след земетресението, възможно е да има още в следващите дни
Автор: Илиана Славова
Най-силният вторичен трус до момента е от 2,4 по Рихтер
Фактор

Коментари (0)