11 Май, 2026

54% от българите се страхуват от възможна окупация от Русия, 62% от руски бомбардировки

54% от българите се страхуват от възможна окупация от Русия, 62% от руски бомбардировки

Под 7% биха се записали в армията в случай на руска агресия, но 50.3 чакат НАТО да ни помогне

Две трети от българите се опасяват, че Русия би могла да бомбардира обекти в България, а над половината - че Русия може да окупира страната ни. Това сочат данните от национално представително проучване на ESTAT поръчано от Фондация "Работилница за граждански инициативи".

Според проучването, трима от четирима българи се страхуват от използването на ядрено оръжие, а 54% - от възможна окупация от Русия, 62% пък - от ракетни и бомбени удари по различни обекти от страна на Русия.

Това в някаква степен обяснява и защо България не подкрепя твърдата политика против Москва, а българското общество се опитва да заеме " неутрална" позиция спрямо войната в Украйна.

Под 7% от българите са готови да бранят страната си като се запишат в армията, в случай на агресия. Това се равнява на около 400 хиляди души. 38.1% отговарят, че няма да направят нищо и ще продължат да живеят както досега, почти равен брой - 15.7% и 13.7% ще се укрият на безопасно място в страната или в друга държава.

50.3% очакват НАТО да помогне на България ако страната ни бъде нападната.

Оказва се, че едва 10% познават историята на българо-руските отношения, което е благодатна почва за руската пропаганда.


Сподели:

Коментари (0)

Протест срещу гастрола на путиниста Вадим Репин - пред зала "България", преди концерта

Протест срещу гастрола на путиниста Вадим Репин - пред зала "България", преди концерта

"В условията на продължаващата руска агресия срещу Украйна подобно участие не може да бъде замаскирано като културно събитие - Кремъл отдавна използва културата като оръжие на своята „мека сила“"

Радев назначи съдия от ВАС за заместник-министър на правосъдието

Радев назначи съдия от ВАС за заместник-министър на правосъдието

Съдия Ива Кечева става първият назначен заместник на новия правосъден министър Николай Найденов

Терзиев уволни назначения от него шеф на "Гробищни паркове" - за злоупотреби

Терзиев уволни назначения от него шеф на "Гробищни паркове" - за злоупотреби

Установено е незаконосъобразно и непрозрачно изразходване на публични средства, неспазване на бюджетната дисциплина, назначаване на лица без необходимото образование и стаж, както и липса на контрол при обработка на лични данни