Почетният председател на ДПС Ахмед Доган иска да върне обратно собствеността в ТЕЦ "Варна" на ексминистър, съобщи "24 часа"
От документи в Търговския регистър става ясно, че на 12 август е внесено искане 100% от централата отново да станат собственост на фирма "Сигда". В момента акциите на теца се държат от "Сигда инвестмънт", в която 30% дял имат Данаил Папазов - бивш министър на транспорта в кабинета "Орешарски", а мажоритарен акционер е Ахмед Доган.
През 2017 г. Папазов купи ТЕЦ "Варна" чрез "Сигда" от ЧЕЗ, а през август 2018 г. Ахмед Доган придоби 70% от централата.
Промяната в собствеността е заявена само три дни след като Комисията за борба с корупцията обяви, че разследва как се похарчени парите от кредита за 148 млн. лв., който бизнесменът Румен-Гайтански-Вълка взе от ББР.
Според данни на КПК 30 млн. лева от въпросния заем са платени към Търговска банка Д, за да се издължи заем на ТЕЦ "Варна" към финансовата институция. Парите минали през фирма "Кристална вода", която е контролирана от Румен Гайтански.
Още от България
Христо Панчугов: Нека Радев да накара Путин да преговаря за мир
Крайно време е да се спре с мантрата – трябва да се сложи край на войната, нека да видим дали това е общественият консенсус
Четири години по-късно: Вторият протокол с България остава препъникамък за евроинтеграцията на Скопие
Докладчикът в ЕП за Северна Македония Томас Вайц внесе поправка към последния доклад за напредъка на страната, в която призова „правната служба на Съвета (Европейския съвет) спешно да изясни всички неясноти относно правния статут на втория двустранен протокол към Договора за добросъседство и приятелство
Демерджиев: България е предала на САЩ схеми за заобикаляне на санкциите „Магнитски“
Разполагаме с информация, която според нас може да бъде разглеждана и като данни за федерални престъпления, коментира вътрешният министър