4 Април, 2026

Анастас Герджиков: Стигнали сме етап, в който и без избори партиите не могат да се разберат

Анастас Герджиков:  Стигнали сме етап, в който и без избори партиите не могат да се разберат

Анастас Герджиков, снимка: БГНЕС

"Зелените сертификати са много подходяща мярка, това трябваше да се реши през лятото, сега нещата са закъснели. Да се подготвят щадящи тестове за децета, не трябваше да се премахва щаба, нито да се уволняват директори на болници. Не можем да ги въведем там, където само 20% са ваксинирани. Преди два месеца президентът Радев каза, че не е негова работа на президента да призовава хората да се ваксинират, това било работа на експертите. Аз предлагам всички кандидати заедно да призовем българите да се ваксинират", заяви пред бТВ кандидатът за президент, подкрепен от ГЕРБ и СДС Анастас Герджиков.

"Аз помолих всеки да допринесе с нещо, по силите си и на мястото си, за излизането от тази криза. Много пъти казвам, че не е нужно да има задължителна ваксинация. Но лично посъветвах майка си да изчака да премине вълната и да не излиза един месец. Но това не може да се случи с хора, които трябва да ходят на работа. Против съм затварянето, нека подходим по демократичен начин", каза още той.

"Всеки има право на информиран избор, но за екипите, които отиват на мисия зад граница е задължително, защото има такова изискване. Разберете, това не е угоистичен акт, това е акт на грижа към най-близките ни", каза и Невяна Митева, кандидат за вицепрезидент.

"Проблемът в политическия елит и говорене е, че сме стигнали на етап, в който и без избори партиите не могат да се разберат. Смята се за престижно да не могат да се разберат", коментира политическата атмосфера проф. Герджиков.

"Напълно убеден съм, че мога да убедя партиите да си подадат ръка, да погледнат нещата, от които хората действително имат нужда. Президентът има водеща роля, той може формално да подходи към консултациите, а може да направи така, че да се постигне съгласие", отговори той на въпрос какво би направил за съставяне на редовно правителство.

"Отношенията с Русия, а и с останалите ни съседи трябва да се основават на два принципа: че националният интерес е на първо място и второ - че не трябва да се подхожда емоционално. Ние сме членове на ЕС и трябва да се държим като лоялни членове. Отношенията с Русия трябва да са прагматични, националният интерес е това, което трябва да ни води", коментира той темата за възможността за отделно договаряне на цени на газа от България.

"Санкциите по "Магнитски" не бяха единствения сигнал, че нещо при нас не е наред, че има проблем с върховенството на правото. Години наред говорим за съдебна реформа, очевидно е, че най-накрая трябва да я проведем. Според мен, тя е най-важният инструмент за постигане на върховенство на правото. Не може непрекъснато да персонализираме дебата. Трябва да направим така, че личности, които могат да са проблем за обществото просто да не биват избирани", каза Герджиков.

"Нашият най-близък съюзник е ЕС, затова сигурно бих поканил някой от ЕС и първото посещение би било в Брюксел", отговори той на въпроса кой е първият държавен глава, когото би поканил, ако стане президент.

Сподели:

Коментари (0)

Тодор Тагарев: Украйна не само има козове, но става важна и за други

Тодор Тагарев: Украйна не само има козове, но става важна и за други

Бившият военен министър поздрави Володимир Зеленски за това, че предлага ефикасен и евтин начин на защита от иранските дронове там, където американците не предлагат нищо

След 70- годишно подчинение, България най-после излиза от орбитата на Москва

След 70- годишно подчинение, България най-после излиза от орбитата на Москва

С подписването на споразумението между София и Киев страната ни скъсва с опеката на Кремъл и застана открито до Украйна

Антон Кутев: Грозевци внушават мита за руските зависимости на Румен Радев, искат намеса на Европейската комисия

Антон Кутев: Грозевци внушават мита за руските зависимости на Румен Радев, искат намеса на Европейската комисия

Политикът номад мълчи, че в програмата на „Прогресивна България“ няма нито една дума за Кремъл и за мръсната политика, която води към съседни държави и Европа