"2021-ва е година на политически завършек, а не на някакво начало. Разбира се, всеки завършек е ново начало", заяви пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира, че 60-те процента от обществото, които още по време на протестите се определиха срещу ГЕРБ, през декември 2021 година вече намериха политическа форма (редовно правителство), с която успяха да съборят ГЕРБ.
"ГЕРБ са в изолация, от която могат да излязат, ако спрат да се заяждат, да са драки и си свалят показалеца. При поява на вътрешни търкания в управляващата коалиция, а те все някога ще се явят, все някой ще посегне към съюз с ГЕРБ, за да си реши някакви въпроси. Това е по-далечно бъдеще, не през 2022 година. Аз не бих отписвал ГЕРБ", каза социологът.
Той определи Covid пандемията като процес, който не е изтекъл, за разлика от продължилия година и половина политически - от протестите пред 2020-а до съставянето на кабинета на Кирил Петков през декември 2021-ва.
Covid-19 и цените на тока социологът посочи, че ще са основните изпитания пред управляващите в България:
"Ако допуснат поляризация отново (по темата Covid), те се опитват да бягат от темата с "нито-нито", а нея я има и това е много тежко за тях. Второ- - токът, енергията - това не е само за България, това е световен процес. Плюсът им е, че хазната е напълнена за тази година със 7 милиарда лева повече, отколкото миналата. От тези 7 млрд. - 3 млрд. са тези, които Бойко Борисов винаги криеше за края на годината. Другите 4 млрд. са реално събрани данъци и то не от населението, а от корпорациите. ... Няколко милиарда в ръцете е много силно оръжие за един управляващ".
По думите на Райчев енергийната криза може да доведе до добър резултат - преоборудване на цялата икономика към много по-ниско енергопотребление.
Фактор
"ГЕРБ са в изолация, от която могат да излязат, ако спрат да се заяждат, да са драки и си свалят показалеца. При поява на вътрешни търкания в управляващата коалиция, а те все някога ще се явят, все някой ще посегне към съюз с ГЕРБ, за да си реши някакви въпроси. Това е по-далечно бъдеще, не през 2022 година. Аз не бих отписвал ГЕРБ", каза социологът.
Той определи Covid пандемията като процес, който не е изтекъл, за разлика от продължилия година и половина политически - от протестите пред 2020-а до съставянето на кабинета на Кирил Петков през декември 2021-ва.
Covid-19 и цените на тока социологът посочи, че ще са основните изпитания пред управляващите в България:
"Ако допуснат поляризация отново (по темата Covid), те се опитват да бягат от темата с "нито-нито", а нея я има и това е много тежко за тях. Второ- - токът, енергията - това не е само за България, това е световен процес. Плюсът им е, че хазната е напълнена за тази година със 7 милиарда лева повече, отколкото миналата. От тези 7 млрд. - 3 млрд. са тези, които Бойко Борисов винаги криеше за края на годината. Другите 4 млрд. са реално събрани данъци и то не от населението, а от корпорациите. ... Няколко милиарда в ръцете е много силно оръжие за един управляващ".
По думите на Райчев енергийната криза може да доведе до добър резултат - преоборудване на цялата икономика към много по-ниско енергопотребление.
Още от България
Слонът в стаята на Скопие: Отношенията с България няма да се подобрят, отсече Мицкоски
МВнР разследва изтичането на дипломатическа нота за семейството на македонския премиер
Продължават скандалите в парламента заради Бюджет 2026
Напрежението ескалира още с първия звънец за деня и декларация на управляващата партия, която те прочетоха от трибуната на НС. Опозицията отвърна със своя декларация
ДПС: Остро осъждаме намерението на управляващите тихомълком да закрият Комисията по досиетата
Има неща, които няма как да бъдат оценявани като мерки за икономии, когато хиляди български граждани – християни и мюсюлмани, и техните семейства са заплатили с живота си, със здравето си, с разбити животи, разделени семейства и деца, белязани за цял живот в тоталитарната комунистическа система, заявява в декларацията си ДПС