15 Март, 2026

Антоанета Христова: Кандидатурата на Рашков е знак за реваншизъм

Антоанета Христова: Кандидатурата на Рашков е знак за реваншизъм

проф. Антоанета Христова

Съдържанието на споразумението ще определи нивата на конфликт между партиите

В момента президентът има по-малка функция, тъй като е в синхрон с ПП. Това, което се случва, е договорено вече. Сигурна съм, че мотивацията на партии са важни за формирането на правителство. Това върви по правилата. Въпросът за споразумението е, че не сме видели неговото съдържание – то ще определи нивата на конфликт между отделните партии. Това коментира в студиото на Би Ти Ви проф. Антоанета Христова, политически психолог и анализатор.

Според нея спряганите за министри в редовния кабинет, който предстои да бъде сформиран – на Бойко Рашков и на Николай Денков, не са еднозначно възприемани както от партиите, така и от обществото.  

Николай Денков е изтъкнат учен, в добра комуникация с ПП, неговата кандидатура не е проблемна, за разлика от кандидатурата на Бойко Рашков – той носи асоциацията на реваншизъм, от системата преди 1989, което приписва символичен смисъл на новото правителство -  дърпа го крачка назад от образа на демократична формация, посочи Христова. 

Тя счита, че проблемът ще дойде от две формация, участващи в преговорите за редовен кабинет и това са  БСП и ДБ.

В БСП нещата са ясни ясни - там има разминаване на политики, има конфликт в посока лидер и опозиция. За разлика от социалистите коалицията „Демократична България“ е съставена от две части - на антикомунисти около ДСБ  и леви либерали в „Да, България“, и в това е проблемът. Защото  избиратели на ДСБ не припознават Бойко Рашков, той е ценностно неприемлив избор, който може да доведе до сътресения в новото правителство, аргументира позицията си анализаторът. 

Христова определи бизнес подхода към формиране на кабинет като нещо хубаво, защото включва много механизми на преговори и на натиск. 

Тези преговори така и  протекоха. Тези две компилации видяхме като стил на новата политическа формация. Индивидуалното подписване на споразумението обаче също залага и бомби. В приложенията към споразумението ще ни покаже какви са политиките и как финансово ще бъдат реализирани те, смята още Антоанета Христова. 

Сподели:

Коментари (0)

Ивайло Мирчев: НС не може да задължи правителството да внесе ратификация за Борда за мир

Ивайло Мирчев: НС не може да задължи правителството да внесе ратификация за Борда за мир

Според него, няма съмнения, че ПП и ДБ ще се явят заедно на изборите, а Явор Божанков би бил полезен в следващото Народно събрание

Министър Клисурски за горивата: Цените на колонките вероятно ще нараснат между 20% и 25%

Министър Клисурски за горивата: Цените на колонките вероятно ще нараснат между 20% и 25%

„Основната цел е да защитим българските граждани и българския бизнес от потенциалния голям скок в цените на горивата"

Трайчо Трайков: Горивата може да поскъпнат още, ако войната в Близкия изток продължи

Трайчо Трайков: Горивата може да поскъпнат още, ако войната в Близкия изток продължи

Той посочи, че все още не са фиксирани условията, на които трябва да отговарят българските граждани, за да получат компенсация заради поскъпването на горивата