Аню Ангелов: Съжденията, че ако дадем въоръжение на Украйна, ще станем мишена за Русия са пресилени
Освен това да престанем да се заблуждаваме с тази батальонна група, коментира още бившият военен министър
Ние сме отдавна мишена на Руската федерация, защото като членове на НАТО сме обявени за врагове. НАТО е блокът който осигурява противотанкови и противовъздушни системи на Украйна и все още не са се превърна в мишена. Затова са пресилени съжденията, че ако дадем въоръжения на Украйна, ние ще станем мишена на Русия. Те да се справят най-добре първо с украинските сили, и тогава да мислим за НАТО. Това каза за Нова ТВ Аню Ангелов, бивш министър на отбраната в първото правителство на Борисов.
Според него еърполисингът е мирновременна операция, която не може да ни спаси от крилати ракети при евентуално разрастване на конфликта в Украйна. Затова трябва да се премине към подготовка за противоракетна и противовъздушна операция. Единствено, което можем да дадем на Украйна, са противотанкови ракети и системи за ПВО. Всичко останало за нас са дефицити и е добре да искаме те да бъдат попълнени. Например, нашите бойни самолети не разполагат със система за разпознаване на „свой-чужда“, което е сериозен проблем, защото тогава жертвите от съюзническите сили може да се окажат много повече отколкото от вражеските сили. Нашите самолети в този случай представляват опасност за съюзническите самолети. Освен това да престанем да се заблуждаваме с тази батальонна група, коментира Аню Ангелов.
Още от България
Арх. Стоян Петков за незаконното строителство във Варна: До края на 2023 г. не е забит и един пирон, всичко е след това
"Контролът е бил в ръцете на Коцев в качеството му на кмет"
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство
"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"
Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия
Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия