11 Май, 2026

Атанас Атанасов: На среди свързани с президента се услади изпълнителна власт без контрол на парламента

Атанас Атанасов: На среди свързани с президента се услади изпълнителна власт без контрол на парламента

Атанас Атанасов

"Ние не виждаме Борисов като възможен коалиционен партньор, говоря персонално", заяви пред бТВ Атанас Атанасов, председател на ДСБ и съпредседател на ДБ.

По думите му, битката е между реформаторските и реставраторските сили - ГЕРБ и ДПС.

"Това, което чувам през различни канали е, че се прави внушение, че тези избори нямат значение. На определени среди свързани с президента се услади изпълнителна власт без контрол на парламента. Ние, от ДБ си даваме сметка, че българската държава има нужда от работещ парламент и правителство. даваме си сметка, че парламентарната република буксува. Беше грешка от страна на ПП, че не приеха да се явим заедно, за да бъдем първа политическа сила със сигурност", коментира той.

"Ние подкрепихме ПП за създаването на мнозинство за борбата с корупцията. Сега имаме много важен друг момент - евроатлантическата сигурност на България. В резултат на войната има промени в нагласите, а за нас членството в ЕС и НАТО винаги е било приоритет и трябва да бъде укрепена евроатлантическата сигурност на България", категорично заяви Атанасов.

"Учуден съм тези преговори с "Газпром", който е външнополитически инструмент на Русия, а тя ние определила като неприятелска държава. Странен ми е този министър на енергетиката, който иска да говори с "Газпром", а "Газпром" не иска. Българският народ ненапразно е казал: "С мечка мед не се яде". Умишлено се насажда страх в българското общество от зимата. Никой не отговори защо не беше намерен начин да бъде използван този газ от танкерите. Премиерът на Гърция каза, че има възможност да бъде разтоварен този газ на Ревитуса. Енергийната сигурност на държавата трябва да бъде осигурявана през нашите европейски партньори и САЩ", коментира той.

"Няма финансов апокалипсис. Но е много важно какъв бюджет ще бъде приет за догодина. Не знам служебното правителство какви сметки правят. Тези цифри от 10-12 милиарда дефицит ме притесняват. Трябва да се орежат определени разходи и да се предвидят буфери за да посрещнем предизвикателствата на войната", добави политикът.

Сподели:

Коментари (0)

Сухопътните ни войски се вкючиха в международното учение „Scorpions Legacy 2026”

Сухопътните ни войски се вкючиха в международното учение „Scorpions Legacy 2026”

Формированията, заедно с Многонационалната бригада Югоизток на НАТО, се изправят пред сложни предизвикателства, които целят укрепване на оперативната съвместимост и по-високо ниво на многонационално сътрудничество

Йотова брани Радев за цените: Не е популизъм, а битка за оцеляване

Йотова брани Радев за цените: Не е популизъм, а битка за оцеляване

„Първата задача на правителството е да изнесе реалните данни — колко струва поскъпването на живота за българите“, заяви тя

Трайчо Трайков: Не е много изгодно  да се върнем към руския нефт

Трайчо Трайков: Не е много изгодно да се върнем към руския нефт

"Ние направихме анализ – моята преценка беше, че има нужда особеният управител на "Лукойл" да бъде подкрепен от по-професионален екип, защото нещата, които гоним в дейността му, са свързани с максимална ефективност, правна сигурност и сигурност на доставките“, обясни той