18 Август, 2026

Б. Димитрова: Месец преди местните избори липсва единен ярък общ опозиционен субект

Б. Димитрова: Месец преди местните избори липсва единен ярък общ опозиционен субект
Боряна Димитрова

„Месец преди местните избори липсва единен ярък общ опозиционен субект“, заяви пред БНР социологът Боряна Димитрова от „Алфа Рисърч“.

По думите и, в предизборната компания ГЕРБ влиза с преимущество, но и с усещане за изхабяване и за нарастваща критичност. И всичко това на фона на липса на алтернатива.

„Въпросът е дали ще се очертае съществена алтернатива. На местни избори действа различна логика на протестния вот, отколкото на национални. На национални е много по-лесно да се фокусира протестният вот в една фигура, докато местните фигури и проблемите, които те решават, са доста по-разнородни и много по-трудно може да се очаква обединение между лява и дясна позиция“, коментира тя.

Според Димитрова това ще бъде кампания на много възможности, а самонадеяността, че ще сработят автоматизми, е твърде опасна.

По думите на проф. Росен Стоянов, преподавател по политически комуникация в НБУ, тези избори ще бъдат изключително интересни, „тъй като на терен ще излязат хора, убедени в каузата си и в правотата си, хора, които ще искат да излязат от статуквото“:

„Скандалността засега не излиза от предизборните щабове. На терен излизат и сменени кандидатури. Ще имаме сблъсък на политическо ниво, не между кандидат, управлявал досега, и опозиционер, а между политик, депутат, и областен управител“.
Сподели:
Музеите и галериите в Бургас трескаво се подготвят в очакване на „Евровизия 2027“

Музеите и галериите в Бургас трескаво се подготвят в очакване на „Евровизия 2027“

"Изложбата, която ще представим не е представяна - жизненият цикъл на мъжа от Странджа – от раждането до смъртта му. Всичките етапи, през които минава - дете, юноша, мъж, глава на семейство и старейшина след 50-60 години", разказа за една от изявите директорът на Регионалния исторически музей, Бургас д-р Милен Николов

Андрей Райчев рапортува: Радев изпълнява и трите неща, които обеща на хората

Андрей Райчев рапортува: Радев изпълнява и трите неща, които обеща на хората

Според бранителя на новата власт градската десница е в огромна грешка като смятат, че ще свалят правителството на „Прогресивна България“ с протести, вместо да се концентрират в предстоящите президентски избори на 25 октомври

Андреева за 100-те дни на Радев: Заявката, че е преборил олигархията, събуди само смях

Андреева за 100-те дни на Радев: Заявката, че е преборил олигархията, събуди само смях

Много е трудно да си лоялен към руския интерес, а да биеш олигархията в България - генезисът на олигархията у нас е свързан със службите на комунстическия режим, които са много силно свързани със съветските и после с руските служби, коментира политологът

Коментари (0)