30 Юни, 2026

България и Сърбия подписаха Споразумение за поддръжка на фарватера на Дунав

България и Сърбия подписаха Споразумение за поддръжка на фарватера на Дунав
Петко Дойков и Томислав Момирович, снимка: БГНЕС

Споразумението за сътрудничество по техническата поддръжка на фарватера на река Дунав между Република България и Република Сърбия бе подписано днес в Белград от извънредния и пълномощен посланик на България в страната Петко Дойков и министъра на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия Томислав Момирович.

С подписването на този документ се подчертава позитивната посока на българо-сръбските отношения и задълбочаването им чрез правни актове. По време на церемонията стана ясно, че двете страни полагат усилия за подобряване на транспортната свързаност помежду си и в други направления, като улесняването на трансграничния трафик, изграждането и модернизирането на свързващата ги пътната и железопътна инфраструктура, изграждането на интермодален терминал в Димитровград, както и цялостното подобряване на условията за преминаващия през територията им трафик, имащ значимост за общоевропейската транспортна свързаност, съобщиха от МТС.

Плавателността на река Дунав в настоящия момент на нестабилност и несигурност на енергийните доставки в Европа е от особено значение за гарантиране на безпроблемното корабоплаване и осигуряване на доставките по реката, тъй като се явява важна европейска плавателна артерия и е част от основния транс-европейски транспортен коридор Рейнско-Дунавски.

Документът предвижда сътрудничество в действията по техническата поддръжка на участъка от река Дунав, който е отговорност на Република България, в критичните за корабоплаването сектори от фарватера в участъка между км 610 и км 375.

За целта българската страна ще подсигури необходимата техническа документация за драгирането, както и извършването на контролни хидрографски измервания. Двете специализирани администрации предстои да уточнят конкретните съвместни действия по улесняване на корабоплаването в критичните участъци, по някои от които вече се работи, в т.ч. и със съдействието на румънската страна. /БГНЕС
Сподели:
ГЕРБ ще съди Демеджиев заради обвиненията покрай фирмите за мантинели

ГЕРБ ще съди Демеджиев заради обвиненията покрай фирмите за мантинели

"Като вътрешен министър Демерджиев трябва да говори с факти. Той мълчи по много теми като "Петрохан“ и "Боташ“, а ако ще работи с предположения, е добре да работи и по тези въпроси", коментира Тома Биков

Президентът прие титлата "Доктор хонорис кауза" за "принос към българистиката"

Президентът прие титлата "Доктор хонорис кауза" за "принос към българистиката"

"Приемам титлата "Доктор хонорис кауза" като огромна отговорност", каза президентът и добави, че винаги влиза със смирение в храма на българската наука

Кличко: Много съм благодарен на България, че помогна на Украйна да устои във войната

Кличко: Много съм благодарен на България, че помогна на Украйна да устои във войната

"Хиляди украински деца бяха откраднати от руския агресор, от путинска Русия, те остават не в семействата си. Става въпрос за украинските деца. И ако Украйна падне, такова може да е бъдещето и за български деца. За други деца от други страни в бъдеще", каза двукратният шампион по бокс

Коментари (0)