26 Декември, 2025

Българските евродепутати от БСП не подкрепиха решението на ЕП за муниции за Украйна - действат в полза на Путин

Българските евродепутати от БСП не подкрепиха решението на ЕП за муниции за Украйна - действат в полза на Путин

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Иво Христов гласува "против" проектозакона за увеличаване на производството на муниции и ракети в ЕС и ускоряването на изпращането им за Украйна. Останалите български евродепутати от групата се въздържаха. Проектозаконът бе приет с голямо мнозинство днес, съобщи БНР.

Евродепутатът Петър Витанов заяви, че подкрепя проектозакона в частта му за увеличаване на отбранителните способности на ЕС и мотивира позицията си така:

"Добре е да има средства, които стимулират отбранителните способности на ЕС. Защото това е стъпка към еманципацията на ЕС, към развитие на един сектор, който е важен за България - например в българския военно-промишлен комплекс работят 50 000 души".

Евродепутатът обаче е против заводите в ЕС да работят за украинския фронт:

"Не казвам, че на Украйна не трябва да се помага. Напротив. Ясно е кой е жертвата и кой е агресорът. Но смятам, че ЕС трябва да положи повече усилия в търсене на мирни инициативи".

Витанов каза още, че трябва да се търси политическо решение на конфликта Русия - Украйна и че ЕС не трябва да се превръща в параван на НАТО.
Всички български евродепутати от останалите политически групи подкрепиха законопроекта. 

Сподели:

Коментари (0)

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Жълт код за ниски температури в 10 области на Северна България

Минималните температури в повечето райони са между минус 5 и 0 градуса, а в котловините и по високите полета на места може да е и по-студено

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.