18 Декември, 2025

Битовите потребители трябва да започнат да купуват ток от свободния пазар от 2026-та

Битовите потребители трябва да започнат да купуват ток от свободния пазар от 2026-та


Всички битови потребители трябва да започнат да купуват ток от свободния пазар от 2026-та година. Това предвижда  Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, предложен за обществено обсъждане от енергийното министерство. С него се регламентират стъпките за пълна либерализация на електроенергийния пазар и се въвеждат дефиниция и критерии за енергийна бедност. 

Със законопроекта се предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електроенергия до края на тази година, но битовите потребители могат да останат на регулиран пазар до 2026-та. Разработените предложения въвеждат дефиниция и критерии за енергийна бедност за домакинствата и приоритетно третиране на тези потребители при финансиране на проекти за енергийна ефективност.

Кое домакинство се определя като енергийно бедно или уязвимо ще се решава по критерии, условия и ред, определени в наредба, приета от Министерския съвет по предложение на министрите на енергетиката, на регионалното развитие и благоустройството и на труда и социалната политика.

В оценката на въздействието, съпровождаща законопроекта, се посочва, че с пълната либерализация на пазара на електроенергия и премахването на регулирани цени за крайните клиенти и съответно на пазара на едро на ток, цените ще се образуват на пазарен принцип, а това може да доведе до повишаване на цените за битовите потребители на електрическа енергия.

За смекчаване на този ефект ще бъдат предвидени срокове за поетапно премахване на регулираните цени и мерки за защита на енергийно бедните и уязвимите клиенти, се посочва още в документа. Освен това законопроектът предвижда прекратяване на ролята на НЕК като обществен доставчик и премахване на квотите на производителите за регулирания пазар, съобщава БНР.

В съответствие с регламента, допускащ специална намеса на държавите за справяне с високите цени на енергията, законопроектът предвижда още, че регулираните цени за бита могат да се определят и под себестойност в периода на криза. В тези случаи разходите на крайните снабдители и търговците подлежат на компенсиране.
Сподели:

Коментари (0)

Курсът е фиксиран и задължителен за всички: 1 евро = 1,95583 лв

Курсът е фиксиран и задължителен за всички: 1 евро = 1,95583 лв

По този начин на 1 януари 2026 г. автоматично ще бъдат превалутирани всички банкови сметки, кредити и депозити, без да е необходимо подаване на заявления или подписване на нови документи

Делян Пеевски: Наложи се да спасяваме Асен Василев.... Ще приема решението на комисията за охраната ми

Делян Пеевски: Наложи се да спасяваме Асен Василев.... Ще приема решението на комисията за охраната ми

"Положението е много тежко от падането на това правителство. Януари, февруари и следващите шест месеца ще са много тежки, виновни са ПП-ДБ", заяви той

НС реши окончателно: Родителите на деца до 12 години могат да са на гъвкаво работно време през цялата година

НС реши окончателно: Родителите на деца до 12 години могат да са на гъвкаво работно време през цялата година

Измененията са внесени от Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и група народни представители.