Според бившия министър на околната среда и водите Евдокия Манева водната криза е резултат от лошото управление на водите, продължило години наред.
"Не бих дала никакви съвети на прокуратурата, но мисля, че законът е категоричен - за водоснабдяването отговаря министърът на регионалното развитие", коментира бившият екоминистър Евдокия Манева пред БНТ.
Според нея регионалният министър е този, който трябва да следи дали даден регион е водоснабден. Именно той назначава и управителите на ВиК, напомни Манева. Тя е категорична - отговорност трябва да носят освен шефа на ВиК-Перник и областният управител.
"Пред очите на всички перничани язовирът се превръща в гьол и всички мълчат", коментира още бившият министър на екологията.
Манева е категорична, че по основните принципи на управлението на водите трябва да има консенсус, да не надделяват политически съображения. Тя цитира Закона за водите, съгласно който политиката по водоснабдяването е отговорност на министъра на регионалното развитие и всички негови специалисти надолу по веригата.
По отношение на контролната система бившият екоминистър е на мнение, че тя на практика не съществува: контролните органи са най-потърпевши от липсата на експертиза.
Що се отнася до до използването на питейна вода за промишлени нужди Манева подчерта, че "Стомана - Перник" е длъжна да има алтернативен водоизточник и да се снабдява извън питейното водоснабдавяне.
Евдокия Манева е убедена, че трябва подробно да се проучат причините за кризата. След това аннализът на ситуацията ще подскаже решението за казуса "Перник".
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"