30 Март, 2026

Борислав Дичев: Историческата наука - да се съсредоточи върху истинността, достоверността на фактите и тяхното осмисляне (ВИДЕО)

Борислав Дичев: Историческата наука - да се съсредоточи върху истинността, достоверността на фактите и тяхното осмисляне (ВИДЕО)

Борислав Дичев

Борислав Дичев е историк, автор на книги и публикации , един от изследователите на ролята на Коминтерна в българската действителност и българското минало.
„В основата на всичко лежи точно предателството на националните интереси: като се почне още от умишленото тласкане на България към съветската окупация, извършено със съдействието на българи, налагането на един режим, който в момента е приравнен заедно с национал-социалистическия и фашисткия като престъпен, за извършени престъпления спрямо човечеството и оправдаването на този режим, величаенето на неговите персонални олицетворения, липсата наистина на едно осмисляне и действително осъждане на този режим, води до това, ние да се кланяме на поробители и на злодеи, които виждаме с какви методи действат днес.“, казва историкът за влиянието на Русия върху нашата история.
„Не е тайна, че някои от представителите на историческата наука са партийно ориентирани, и налагат версия, а не истинските събития, истинските факти. Ние повече се спираме върху интерпретациите, отколкото върху фактите и затова нашето общество продължава да бъде разединено по въпроса за историческата истина.“, казва историкът и дава примери: „Освобождение ли имаме на 9 септември или съветска окупация, в тази връзка и монументалното наследство на тази окупация; имало ли е фашизъм в България или не; поп Кръстьо ли е предал Васил Левски и т.н.“ 

„Някои медии се превърнаха, в един вид пропагандатори на режим, за който истината трябва да се казва всеки ден, за да знаят младите хора днес в какъв свят сме живели, в какъв свят искаме да живеем днес и какви са заплахите за този свят. Заплахите идват точно от тази пропаганда, която размива представите ни за този режим, който е извършвал престъпления.“

Отговорите на въпросите: кой и защо пренаписва българската история, какви са способите тя да бъде пренаписвана и премълчавана, така че да вреди и на нас и на тези, които са били преди нас и на тези, които идват след нас, можете да научите в разговора на Васил Данов с Борислав Дичев: 

Сподели:

Коментари (0)

Дъждове на изток, небето на югозапад временно се разчиства от облаци

Дъждове на изток, небето на югозапад временно се разчиства от облаци

Ще духа умерен, в Дунавската равнина и западната част на Горнотракийската низина и временно силен вятър от северозапад, който вечерта ще отслабне. Максималните температури в повечето места - между 9° и 14°, в София – около 9°.

Асен Василев: Чух се с Радев и го поканих на лидерски дебат, за Борисов знаем, че го е страх

Асен Василев: Чух се с Радев и го поканих на лидерски дебат, за Борисов знаем, че го е страх

"Не може да говориш, че ще бориш олигархията, а да разчиташ на хора, свързани с нея“, коментира той

Христо Грозев: Не само Русия опитва да влияе в България,  а също Иран и Китай

Христо Грозев: Не само Русия опитва да влияе в България, а също Иран и Китай

Той подчерта, че модерната дезинформация не винаги цели директна подкрепа за определена партия, може нейната цел е хората изобщо да не отидат до урните. Като най-ефектив