17 Март, 2026

Борисов и Вучич: Продължаваме с АМ "Европа" и "Балкански поток"

Борисов и Вучич: Продължаваме с АМ "Европа" и "Балкански поток"

Александър Вучич и Бойко Борисов

Ще продължи ускорената реализация на автомагистрала "Европа"  и на "Балкански поток" независимо от трудностите, предизвикани от пандемията Covid-19.

Това декларираха при кратката си среща на летище "София" премиерът Бойко Борисов и президентът на Сърбия Александър Вучич. 

Двамата инспектират по въздух двата проекта, които са от значение не само за двете страни, но и за региона.

По думите на Борисов 17-километровата отсечка от автомагистралата между Драгоман и Сливница ще бъде готова до края на годината:

"Това е магистралата за Сърбия, за Белград. Дясната страна е готова - в посока Сърбия, сега асфалтираме лявата, можете да видите... Като тръгнеш от Белград, в Бургас вечеряш! И както обичат да ходят (българите) в Белград на кръчма, и на театър обичат да ходят".

За "Балкански поток" Борисов отбеляза пред Вучич, че за цялостната реализация на проекта от българо-турската до българо-сръбската граница ще бъдат изградени и две компресорни станции, за да се повиши налягането по трасето.


Газопроводът ще отвежда руския природен газ до Сърбия, от там до Унгария и Австрия. На сръбска територия са положени над 400 км от газопровода. 20 млрд. куб. м. е капацитетът на "Балкански поток" на вход от Турция. На изход към Сърбия ще е близо 13 млрд. куб. м.

Строящите се две компресорни станции по трасето на наша територия с най-съвременно американско оборудване ще дават възможност газът да се движи във всички посоки - както руският, така и този от газовата връзка с Гърция от терминала в Александруполис. 

От 474-километровото трасе на "Балкански поток" у нас - 270 км е с положени тръби, а 150 км са заварените.

След инспекцията двамата ще продължат обсъждането на теми от взаимен интерес във Велико Търново, където ще проведат работен обяд.
Сподели:

Коментари (0)

Денков не разбирал "драмата"  с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Денков не разбирал "драмата" с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Попитан защо Бойко Рашков води листа в София Николай Денков посочи, че 25 МИР е място, където стават тежки сблъсъци

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

 Финансовата комисия прие на второ четене удължителния закон за бюджета

Приемането му ще позволи на страната да работи в продължение на три месеца след 31 март.

Решено: Явор Божанков не влезе в листите на ПП-ДБ

Решено: Явор Божанков не влезе в листите на ПП-ДБ

Решението е взето след категоричния отказ на ПП Божанков да участва в предстоящите парламентарни избори