18 Март, 2026

Борисов обсъди в Йордания екстремизма, миграцията и туризма

Борисов обсъди в Йордания екстремизма, миграцията и туризма

Бойко Борисов и Омар Раззаз

Премиерът предложи София да бъде домакин по процеса "Акаба" за борбата срещу тероризма

Йордания е една от държавите, които водят балансирана политика и неслучайно външните ни министерства имат сходни позиции по важните въпроси. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на изявленията след срещата му с премиера на Йордания Омар Раззаз.

Премиерът Борисов отбеляза, че над 1, 2 милиона мигранти се намират на територията на Йордания и добави, че ще повдигне този въпрос по време на заседанието на Европейския съвет в Брюксел. „Ние сме длъжни да подпомогнем Йордания в тази изключителна тежест, която е поела“, заяви българският министър-председател.

Премиерът Борисов изтъкна потенциала за развитие на сътрудничеството между България и Йордания в редица сфери като образованието, иновациите, високите технологии, сигурността, опазването на исторически и културни ценности. „България проведе прекрасно председателство на Съвета на ЕС“ отбеляза премиерът Борисов и добави, че може да се обсъди и възможността за домакинство на страната ни по процеса „Акаба“. Борисов изтъкна и значението на сътрудничеството на бизнеса от България и Йордания.

Министър-председателят Борисов благодари за гостоприемството и изрази очакване премиерът Омар Раззаз и крал Абдулла II бин ал-Хусейн да посетят скоро България, в съчетание с междуправителствено заседание.

„България се ползва с много висок авторитет в Европа“, заяви от своя страна министър-председателят Омар Раззаз. Според него двете страни е важно да координират действията си, особено по отношение на външната политика. Премиерът на Йордания изтъкна възможностите за развитие на икономическите връзки между двете страни. Той посочи, че България е образец и пример в рамките на Европа от гледна точка на високотехнологични производства. Омар Раззаз отбеляза интереса на Йордания да увеличи търговията с България и свързаността на двете икономики.
Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев: Къде беше Румен Радев, когато имаше протест срещу Сарафов?

Асен Василев: Къде беше Румен Радев, когато имаше протест срещу Сарафов?

Председателят на "Продължаваме Промяната" твърди, че той лично не е настоявал Явор Божанков да не е част от листите на ПП-ДБ за предстоящите избори

Още разкрития за агентурно минало на участници в приватизацията през 2000 г.

Още разкрития за агентурно минало на участници в приватизацията през 2000 г.

Обект на проверка са близо 6000 души. Поради големия брой на проверяваните лица Комисията по досиетата извършва проверката по азбучен ред на малките имена и излиза всяка седмица с частични решения

България е готова да предостави трансформатори за възстановяване на бомбардирана украинска ТЕЦ

България е готова да предостави трансформатори за възстановяване на бомбардирана украинска ТЕЦ

В хода на срещата бе подчертано значението на газовите коридори за гарантиране на сигурността и устойчивостта на доставките