18 Юли, 2026

Бучковски: Ако трябва да признаем, че Гоце Делчев е българин, няма да влезем в ЕС

Бучковски: Ако трябва да признаем, че Гоце Делчев е българин, няма да влезем в ЕС
Владо Бучковски

Точно преди два дни полетя първият самолет от София до Скопие. В същото време депутати от Северна Македония направиха провокация - появиха се с тениски с лика на Гоце Делчев и поискаха приемането на специална декларация за революционера. В „Срещу течението” Евгений Генчев разговаря с Владо Бучковски, който беше уволнен от поста специален преговарящ с България.

„Няма да влезем в Европейския съюз, ако трябва да признаем, че Гоце Делчев е българин”, каза той в отговор на въпрос какво би се случило, ако България заяви, че настоява Северна Македония да признае, че Гоце Делчев е българин като условие по пътя им за членство в ЕС.

„Идвал съм и преди пред паметника на Гоце Делчев заради почитта, която имам към него и заради начина, по който ние македонците израснахме – с мита, легендата за великия апологет Гоце Делчев, който е в основата на самостоятелността на македонската държава. Но от друга страна Гоце се бореше за свободата не само на Македония, но и на Одринско. Той е големият революционер, който според мен е тази фигура, която показва нашата обща история”, добави той.

Цялото интервю на Евгений Генчев с Владо Бучковски четете ТУК

Сподели:
Задържаха 25 души при масов бой в Димитровград, има пострадал

Задържаха 25 души при масов бой в Димитровград, има пострадал

Около 14.15 ч. вчера на спешния телефон е подаден сигнал от МБАЛ-Хасково за масово сбиване в двора на болницата

Натоварен трафик към Гърция, разположиха допълнителни полицейски патрули

Натоварен трафик към Гърция, разположиха допълнителни полицейски патрули

Заради ограниченията въведени за тежките камиони вчера, паркингите и отбивките по главните пътища бяха пълни с тирове

Демерджиев обсъди възможността за федерално преследване на лица по санкциите "Магнитски"

Демерджиев обсъди възможността за федерално преследване на лица по санкциите "Магнитски"

С американският заместник държавния секретар Томас Динано, вътрешният министър е обсъдил теми, свързани с граничната сигурност и борбата с тероризма, с трафика на хора, и оръжие, контрабандата и трафика на наркотици

Коментари (0)