12 Февруари, 2026

Бюджетната комисия в НС изслушва кандидатите за шеф на БНБ

Бюджетната комисия в НС изслушва кандидатите за шеф на БНБ

Любомир Каримански и Андрей Гюров

Бюджетната комисия в парламента ще изслуша кандидатите за управител  на БНБ, след като ключовият пост се превърна в залог за коалиционните отношения.

Двама са кандидатите за управител на Българската народна банка - Андрей Гюров от „Продължаваме промяната“ и Любомир Каримански от „Има такъв народ“.

Каримански е председател на бюджетната комисия, която трябва да изслуша кандидатите за гуверньор. Самият той има опит в търговски банки и международни институции, както става ясно от подадените документи. Мнозина обаче смятат, че заемането на висши управленски постове в търговски банки е минус в участието на държавна институция, която е пряк надзорник на тези банки.

Гюров има опит като преподавател и специалист по управление на кредитния риск. Номинацията му бе излъчена в последния момент и потвърдена официално първо в ефира на БНР.

Неофициална информация сочи, че нито един от двамата кандидати няма да успее да събере достатъчно гласове, за да оглави БНБ и да поеме поста на Димитър Радев, чийто мандат изтече юли миналата година. Новият гуверньор трябва да предложи и кадри за подуправители, тъй като Калин Христов и Нина Стоянова също са с изтекли мандати.
Сподели:

Коментари (0)

Ивайло Мирчев: Денев отказа  да отговори дали ДАНС са вербували някого от "Петрохан"

Ивайло Мирчев: Денев отказа  да отговори дали ДАНС са вербували някого от "Петрохан"

"По време на почивката шефът на ДАНС Денев отиде на инструктаж при депутата от ГЕРБ Христо Терзийски пред кабинетите на ДПС Ново начало", каза той

Разследват Борислав Сандов за споразумението с хората от  хижа „Петрохан“, липсват оригиналите

Разследват Борислав Сандов за споразумението с хората от хижа „Петрохан“, липсват оригиналите

Това се разбра при изслушване в парламента, където и.ф. председател на ДАНС Деньо Денев отговори, че се води разследване, без да назовава конкретни длъжностни лица

Антон Славчев подава оставка като зам.-председател на Антикорупционната комисия.

Антон Славчев подава оставка като зам.-председател на Антикорупционната комисия.

Оставката идва само няколко дни, след като депутатите приеха на второ четене за нейното закриване