27 Май, 2026

Д-р Ненков за парите за здраве: Едно малко бобърче се е вкопчило в една малка бозчица и суче, суче от тези 8 млрд. лв.

Д-р Ненков за парите за здраве: Едно малко бобърче се е вкопчило в една малка бозчица и суче, суче от тези 8 млрд. лв.
Мирослав Ненков, снимка: БГНЕС

„Много е сложен балансът между интересите на производителите, интересите на търговците и интересите на пациентите. Когато се въвеждат правилата, зависи кое лоби ще надделее – така ще бъде вписано. Пациентите са на трето място“, коментира пред бТВ Мирослав Ненков, бивш заместник-министър и служебен министър на здравеопазването фрапиращите разлики в цените на онколекарствата, купувани от различните болници и плащани от НЗОК.

„Производителят на много по-високо ниво е заинтересован от това да даде достъп до лекарството си. Икономическият фактор го има, но производителят регистрира на определена цена. Когато има обществен ресурс и когато касата прибира бележките и плаща сметките. По-скоро при касата трябва да има механизъм, с който да казва, че не може за едно и също да плаща с такива колебания“, коментира проф. Георги Момеков - председател на българското научно дружество по фармация.

Той допълни, че напоследък е изпълнен с песимизъм за случващото се у нас.

По думите на Мирослав Ненков управлението на здравеопазването теоретично, ако се управлява от добър стопанин, въобще не е сложно - със строги правила без пропуски.

„В тази ситуация, в която е поставен проф. Хинков, е адски сложно, защото всяко едно малко бобърче се е вкопчило в една малка бозчица и суче, суче от тези 8 милиарда лева“, допълни още той.

"И когато се опиташ да отскубнеш устичка на бобърчето от бозчицата, става страховита история. Трябва да си корав", заяви Мирослав Ненков.

Сподели:
Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия

Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия

"Слушайте и помнете! Нито една партия или коалиция не може сама да се пребори с това Zло, което си причинихме всички, нито една партия или коалиция не може да спечели президентските избори и да спре опасния завой, който започват Румен Радев и болшевиките около него"

 Анна Бодакова: Не сме гласували за по-малко Сарафов

Анна Бодакова: Не сме гласували за по-малко Сарафов

От „Демократична България“ предлагат срокът за дисциплинарни производства да бъде увеличен на две години, а магистрати с висящи дисциплинарни процедури да не могат да избегнат санкции чрез подаване на оставка

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя

Коментари (0)