12 Януари, 2026

Д-р Симидчиев: Само хипотеза е, че може да има връзка между БЦЖ ваксината и коронавируса

Д-р Симидчиев: Само хипотеза е, че може да има връзка между БЦЖ ваксината и коронавируса

Александър Симидчиев

Хипотеза е, че при ваксинираните с БЦЖ опасностите, които крие коронавирусът е по-малка. Но ако това се докаже, то ние сме от страната на евентуално по-малко засегнатите от китайския вирус. Това сподели в студиото на Би Ти Ви пулмологът д-р Александър Симидчиев. 

Той добави, че ваксината е включена редовно в имунизационния календар още от средата на 50-те години на миналия век. 

Д-р Симидчиев посочи обаче, че има още една епидемия, която се развива в страната и това е информационната епидемия. 

Твърде много говорим за различни неща и пациентите са буквално шашардисани, че сред толкова много шум, сигналът е нищожен. Много е важно къде да се фокусираме - това е пресечена точка между тези неща, които са важни, и неща, които можем да правим. Да се фокусираме върху нещата, които можем да контролираме, изтъкна д-р Симидчиев.

Пулмологът изтъкна, че е създаде един експертен съвет, в които са събрани много добри специалисти. Защото по време на тази епидемия се пресичат различни проблеми, които не са само епидемиологични. 

Той посочи, че в момента много важно е да се установи какво е нивото на имунната система на хората у нас.

Ако имаме добро ниво на имунната система, това е добре. С тази цел са правят тестове на здрави хора, които ще ни дадат обективна картина как би могла да се развие епидемията в България и какво да очакваме да се случи в бъдеще, обясни д-р Симидчиев. 

Сподели:

Коментари (0)

Ивайло Мирчев към Борисов: Никой не е плащал на протестиращите, свалиха ви хората

Ивайло Мирчев към Борисов: Никой не е плащал на протестиращите, свалиха ви хората

Това правителство, с което Борисов се гордее и нарича „най-доброто“, беше абсолютно подчинено на Пеевски, казва опозиционният лидер

Същинска зима завладя страната: Градусите паднаха до -22,5°

Същинска зима завладя страната: Градусите паднаха до -22,5°

От Националния институт по метеорология и хидрология обявиха жълт код за ниски температури в почти цяла България за днес

Нов скандал с ПП заради 6-процентната "такса корупция" - кметове и съветници опровергават Асен Василев

Нов скандал с ПП заради 6-процентната "такса корупция" - кметове и съветници опровергават Асен Василев

"Категорично заявяваме: исканията за т.нар. "6%" не са мит и не са внушение. Става дума за конкретен процент от стойността на обществени поръчки, който следва да бъде осигурен чрез фирмите, под формата на "доброволно дарение", консултантски ангажименти или други заобиколни механизми.“