7 Април, 2026

Даниел Стефанов: Противодействието на хибридната руска пропаганда в България трябва да е институционално

Даниел Стефанов: Противодействието на хибридната руска пропаганда в България трябва да е институционално

Даниел Стефанов

Информационната война нанася също огромни щети като конвенционалната, проблемът е че ние не си даваме сметка за това, каза в предаването Видимо и невидимо: Контрапропаганда политологът Даниел Стефанов. Все още не й противостоим адекватно, но след нападението на Русия над Украйна поне я забелязахме. Дали ще дойдат от Русия или от някъде другаде, опитите да се променя общественото мнение в България ще продължат и след края на войната. Призивите на руския журналист Антон Красовски да се давят и палят украински деца, които не харесват Русия, са само знак, че това е приемлив начин на говорене в самата Русия, че  руското общество е заразено с вируса на войната и готово да приеме и такова говорене , и такова действие.


Противодействието на хибридната руска пропаганда в България трябва да е институционално, не е работа на медиите да правят анализи на руските пропагандни наративи, това трябва да става във Външно министерство, в Министерството на отбраната, и т.н.  Там би трябвало да е концентриран инструментариума, с който разполагаме, и чрез него системно да се борим с хибридната пропаганда. България обаче няма стратегия за това. Ако имаше, щеше да поеме инициативата и да обясни на обществото нещата, които се случват, преди хибридните медии и проводниците на тяхната пропаганда в България да ги изкривят.

Има много голям кръг хора, до които обективната информация не достига, или които я получават само от социалните медии, където тя е силно деформирана. В интернет има достатъчно инфлуенсъри и ютубъри, които са на "добрата страна", трябва да стигнем до до тях и да ги включим в нашето усилие да създадем нетърпимост към към руската пропаганда, смята политологът. Със забрана на медии и криминализация на разпространението на фалшиви новини обаче няма да стане, демокрацията се защитава само с повече демокрация.

Вижте цялото  интервю: 


Сподели:

Коментари (0)

Слънцето се показва иззад облаци, все още топло с дъжд над Родопите

Слънцето се показва иззад облаци, все още топло с дъжд над Родопите

Максималните температури ще достигат 15° - 20°, в югозападните райони - до около 24°, в София - 18°

Търсят близки на висялото от балкон дете, за да станат приемно семейство и на 2-те деца

Търсят близки на висялото от балкон дете, за да станат приемно семейство и на 2-те деца

Тяхното настаняване в приемно семейство, което е готово да приеме двете деца едновременно е "изключително важно, за да може да се запази емоционалната връзка между тях", поясни служебният министър на труда и социалната политика Хасан Адемов

Как БГ шофьорите да доказват в чужбина, че са минали технически преглед?

Как БГ шофьорите да доказват в чужбина, че са минали технически преглед?

В края на 2025 година окончателното становище на Върховния административен съд отмени издаването на физически стикери за преминат технически преглед. В съответствие с европейска директива документите на хартия бяха заменени с електронни удостоверения.