1 Февруари, 2026

Държавен вестник публикува решението за по-ранното ваксиниране срещу коклюш на бебета

Държавен вестник публикува решението за по-ранното ваксиниране срещу коклюш на бебета

Следващите две имунизации срещу дифтерия, тетанус и коклюш също се изместват по-рано

Новородени могат да бъдат ваксинирани срещу коклюш при навършени 6 седмици, което е с две седмици по-рано от досегашния график по имунизационния календар. Това става възможно след като промените бяха публикувани в Държавен вестник. 

Следващите две ваксинации срещу дифтерия, тетанус и коклюш също се изместват по-рано - когато бебето навърши съответно 10 и 14 седмици.

С промените се препоръчва имунизация срещу коклюш с комбинирана ваксина срещу трите заболявания за хората, родени преди 1 януари 2008 година, при които не е прилагана ваксина срещу коклюш през последните от 5 до 10 години.

Също така се препоръчва имунизация на бременните жени в периода от 27-ма до 36-та гестационна седмица на бременността.

Препоръка за ваксинация срещу коклюш важи и за възрастни хора, които могат да имат контакт с бебета.

Сподели:

Коментари (0)

Дойде  Трифоновден,Трифон Зарезан

Дойде Трифоновден,Трифон Зарезан

Празникът се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. В България е запазено и отбелязването на празника Трифон Зарезан на 14 февруари.

Доналд Тръмп с нова изненада:  Ще сключим сделка с Куба

Доналд Тръмп с нова изненада: Ще сключим сделка с Куба

Той направи този коментар на борда на президентския самолет „Еър форс уан“ на път към Флорида от Вашингтон, един ден след като заплаши с мита всички страни, които доставят петрол на Куба

Малък Сечко идва със сняг и студ

Малък Сечко идва със сняг и студ

НИМХ предупреди за опасно време - оранжев предупредителен код, за обилен снеговалеж, снегонавявания и виелици