16 Януари, 2026

ДБ: Бюрото за защита на свидетелите да отиде в Министерството на правосъдието

ДБ: Бюрото за защита на свидетелите да отиде в Министерството на правосъдието

Надежда Йорданова

„Демократична България“ предлага Бюрото по защита на свидетели, което охранява граждани, застрашени във връзка с наказателни производства, да бъде на подчинение на  Министерството на правосъдието, а не на главния прокурор, както е в момента. Законовите промени са внесени в деловодството на Народното събрание.

Вносителите посочват, че в последните години Бюрото по защита е било отклонено от основната си функция да осигурява защита на застрашени свидетели и други участници в наказателни производства и се е превърнало в „лична гвардия на главния прокурор.

„Бюрото трябва да се върне към своята същност за застрашените лица в наказателния процес, а охраната на главния прокурор и на други застрашени магистрати, които, разбира се, всеки магистрат, чийто живот, сигурност, семейството му са поставени под някаква заплаха, трябва да бъдат охранявани. Но нека това да бъде по реда, по който се прилага за всеки един висш служител от държавата“, заяви пред БНР Надежда Йорданова, депутат от ДБ.

От коалицията цитират и данни, според които намаляват хората, на които е предоставена защита, а на този фон през миналата година са проведени процедури по назначаване на близо 60 нови служители в Бюрото по защита.

Предложените промени ограничават възможността за злоупотреба с правомощия от страна на обвинител №1.

„Това е изключително необходимо. От една страна да се повиши ефективността на разходваните бюджетни средства, а от друга – да се гарантира и самото адекватно функциониране на Бюрото по защита“, коментира още Надежда Йорданова.

Преди дни парламентът прие и решение, с което задължи главният прокурор Иван Гешев в 14-дневен срок да представи доклад за работата на Бюрото.

А в Конституционния съд има и образувано дело по искане на президента съответства ли на Основния закон тази структура. 
Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".