Премиерът Николай Денков смята, че България е и излъчила смесени сигнали към партньорите в ЕС и НАТО.
"Това е проблем за националната сигурност заради напрежението и разделението в обществото", каза Денков. Той се срещна с военните аташета на България. Според премиера България би трябвало да участва по-активно в системата за сигурност, съобщава БНР.
"Грузия, Армения, Украйна - всяка от тях има проблеми със съседите си, включително и завзети територии. България няма тази заплаха. Днес я няма, точно защото е член на Европейския съюз и на НАТО. Би трябвало да участва активно в това партньорство. Поради умишлено създавано разделение и напрежение в обществото ние все още не се възползваме от възможностите, които ни дава участието в тези два мощни съюза. Проблемът е именно в тази политическа и военна неувереност, ние как искаме да се развием в рамките на тези два съюза?".
Денков увери, че повишаването на военния капацитет ще бъде една от задачите на правителството:
"Уверявам ви, че министърът на финансите много добре разбира каква е ролята на модернизацията на армията и всичко трябва да върви в комплект и работата на парче да се състезаваме дали сега ще бъдат военновъздушните, а пък от другия път ще бъдат подводниците, или пък те ще се борят със сухопътните сили за 1 парче от бюджета. Това е практика, която сме дълбоко убедени, че трябва да оставим в миналото".
В проекта за бюджет, финансирането на армията е разчетено на 1.88 процента от БВП. Очаква се на срещата на върха във Вилнюс след 10-ина дни, НАТО да препоръча 2 процента да е само началната стъпка за финансиране на отбраната.
Още от България
Йотова клекна за втори път пред руския патриарх Кирил, но вече като президент
Илияна Йотова демонстрира, че мръсната руска война, православието и християнството разглежда единствено от русофилска и путинофилска гледна точката, а не като българофил, както повелява конституцията и поста, който заема
Величков: В ПП не знаем, че комитет ще издига Гюров за президент, Атанасов откъде знае?
"Бих посъветвал партийните лидери да не участват в този разговор в този момент, не им е мястото те да казват прави ли се изпълнителен комитет и кой е техният кандидат"
Ахмед Хасанов е избран за главен мюфтия
За председател на Висшия мюсюлмански съвет е избран досегашният главен мюфтия д-р Мустафа Хаджи