През тази седмица народните представители ще гласуват редица законопроекти, доклади и ще изслушат министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, министъра на правосъдието Атанас Славов, както и министъра на енергетиката Румен Радев, съобщава БГНЕС.
Депутатите ще гласуват и Проекти на решения за промени в постоянни комисии, внесени от Десислава Атанасова. Единият е за освобождаване на Вежди Рашидов като член в Комисията по външна политика и избиране Бойко Борисов като член на негово място, а вторият е за избиране на Вежди Рашидов като член на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите.
Депутатите ще проведат първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за особените залози, внесен от Министерски съвет, както и първо гласуване на Законопроект за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, внесен от Министерски съвет и Законопроекти за противодействие на корупцията, внесен от Кирил Петков и група народни представители, както и Законопроекти за противодействие на корупцията, внесен от Десислава Атанасова и група народни представители.
През настоящата седмица в пленарна зала ще се проведе и изслушване на министъра на енергетиката Румен Радев относно споразумението между „Булгаргаз“ ЕАД и турската държавна енергийна компания „Боташ“ подписано на 3 януари 2023 г. в София, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители.
Народните представители ще проведат и второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените библиотеки, внесен от Министерски съвет, първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба, внесен от Министерски съвет, както и първо гласуване на Законопроект за допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства, внесен от Министерски съвет.
Депутатите ще изслушват и министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, министъра на туризма Зарица Динкова и министъра на здравеопазването Христо Хинков относно състоянието на акваторията на Черно море вследствие на разрушената стена на язовир „Нова Каховка“ и предстоящия туристически сезон в България.
Народните представители ще проведат и второ гласуване на Законопроект за допълнение на Закона за туризма, внесен от Димитър Найденов и група народни представители.
Народните представители ще изслушват и министъра на правосъдието Атанас Славов относно предприемане на действия като председателстващ пленума на Висшия съдебен съвет, свързани с избора на изпълняващия длъжност главен прокурор
Депутатите ще гласуват и Законопроект за ратифициране на Договора за предоставяне на безвъзмездни средства, Проект 101055476 – InnovativeSMEs, между Република България и Европейската изпълнителна агенция за иновации и МСП (EISMEA), внесен от Министерски съвет, Законопроект за ратифициране на Договор между Република България и Асоциация Еврика АИСБЛ за Консорциум „Европейско партньорство за иновативни малки и средни предприятия“, внесен от Министерски съвет, Законопроект за ратифициране на международен договор (Писмо за предлагане и приемане на офертата (Letter of Offer and Acceptance - LOA) BU-P-LAY „Придобиване на Мултифункционална система за обмен на информация Multifunctional Information Distribution System/MIDS Joint Tactical Radio System (JTRS), MIDS Low Volume Terminal (LVT) Block Upgrade 2/BU2) и необходимата поддръжка“, внесен от Министерски съвет, както и Законопроект за ратифициране на Протокола за изменение на Споразумението за създаване на Международна организация по лозата и виното, подписано на 3 април 2001 г., във връзка с промяна на седалището внесен от Министерски съвет.
Народните представители ще гласуват годишен отчет за дейността на Съвета за електронни медии за 2022 г., внесен от Съвета за електронни медии, както и Годишен отчет за дейността на Комисията за защита на личните данни за 2022 г., внесен от Комисията за защита на личните данни.
Още от България
ВСС назначи Мариан Маринов за изпълняващ функциите директор на НСлС
Не са постъпили предложения за избор на титулярен директор
България е отчела най-високата годишна инфлация в Еврозоната
За целия Европейски съюз годишната инфлация през май е достигнала 3,3 на сто спрямо 3,2 на сто през април
Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасадата с друго от фасадата показва, че работят старите схеми
Депутатът от ДБ счита, че е резонно ПБ да изтегли номинацията на Асен Меджидиев за подуправител на Здравната каса