19 Март, 2026

Депутатите намалиха членовете на КЕВР

Депутатите намалиха членовете на КЕВР

Депутатите намалиха състава на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 9 на 5 човека. Това е записано в промени на Закона за енергетиката, които бяха приети на второ четене. Срещу тази промяна се обявиха категорично от опозицията - ГЕРБ - СДС и ДПС. Срещу промяната са и от "Възраждане".

Текстовете обаче бяха защитени от "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ". Според депутатите, с намалението ще бъдат реализирани икономии.

От комисията ще бъдат освободени след обнародването на тестовете - членовете, които са икономист и юрист. Ще бъдат освободени и двама енергетици, но след проведен жребии.

Според опозицията така на практика се овладява комисията и тя ще взима решения продиктувани от управляващите. В момента тече и процедура за избор на нов председател и още един член, чийто мандати са изтекли.

За постовете обаче има само двама кандидати, сигнализираха от опозицията. Така реално няма да има съревнование.

Кандидат за председател е новоназначеният зам.министър на енергетиката Станислав Тодоров. Предложението е внесено от "Продължаваме промяната". Вторият кадидат е Благой Голубарев от ИТН.

Според ГЕРБ-СДС обаче нито един от двамата кандидати не отговарят на условията по настоящото законодателство, което е действащо към момента и трябва да бъдат изключени.
Сподели:

Коментари (0)

Рюте към Гюров: Разчитаме на България за сигурността на Източния фланг и Черноморския регион

Рюте към Гюров: Разчитаме на България за сигурността на Източния фланг и Черноморския регион

"Черно море беше коридор за търговия. Сега е арена на геополитически сблъсъци", заяви българският премиер

Нанков към МРРБ: ББР плаща по заявления от кабинета “Желязков", служебният не е направил нищо

Нанков към МРРБ: ББР плаща по заявления от кабинета “Желязков", служебният не е направил нищо

"Очаквам от служебния кабинет същата безпристрастност при подаване на заявленията за плащане към ББР, каквато имаше досега - да няма “наши” и “ваши” кметове"

ПП пуска 1 милион вестника с Протокол за  ликвидация на корупцията

ПП пуска 1 милион вестника с Протокол за ликвидация на корупцията

„България не е бедна страна, а е безобразно крадена!"