27 Май, 2026

Депутатите обсъждат създаване на временна комисия за действията на МВР на протеста на феновете

Депутатите обсъждат създаване на временна комисия за действията на МВР на протеста на феновете


Депутатите ще обсъдят предложението на "Продължаваме промяната - Демократична България" да бъде създадена анкетна комисия за полицейското насилие по време на протестите миналия четвъртък срещу ръководството на Българския футболен съюз.

Предложението за временната анкетна комисия е на Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов.

Задачата на комисията ще е да "установи всички факти и обстоятелства, довели до ескалиране на напрежението и сблъсъците между органите на МВР и протестиращите граждани срещу ръководството на БФС, както и действията на служителите на МВР". Тя ще има 18 членове - по трима от всяка парламентарна група. Работата ще продължи един месец, а накрая трябва да завърши с доклад.  За създаването на такава комисия настоя още вчера премиерът акад. Николай Денков. Същото искала и Мария Габриел. Подкрепа днес дойде и от БСП. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обаче изрази резерви

От ДПС категорично са против. Председателят на парламентарната група Делян Пеевски се противопостави.

"Има си проверяващи органи в рамките на Инспектората на МВР. Ако има някой с прекомерно насилие и го установят – има си закони, има си наказания", коментира той.

Създаването на комисията ще бъде гласувано от Народното събрание. За да мине, трябват поне половината депутати.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, Със законопроекта се въвежда акциз върху нагреваеми изделия със съдържание, различно от тютюн, на базата на растения, билки или плодове, независимо дали са обработени с никотин. 

Друго предложение на ПП-ДБ предвижда освобождаване от облагане с акциз на бира, произведена от физически лица за лично потребление или употреба в рамките на семейството или домакинството, ако не се извършва с търговска цел. Заинтересовани ще са около 2000 лица или домакинства, производители на домашна бира за собствена консумация.
Сподели:
ДБ: Сарафов не може да се изниже от системата като Пепи Еврото – с 20 заплати обезщетение и без да понесе отговорност

ДБ: Сарафов не може да се изниже от системата като Пепи Еврото – с 20 заплати обезщетение и без да понесе отговорност

Според ДБ първо трябва да бъде довършено дисциплинарното производство и да се стигне до дисциплинарно уволнение

Николай Найденов обжалва отказа за дисциплинарно производство срещу Сарафов

Николай Найденов обжалва отказа за дисциплинарно производство срещу Сарафов

Предложението на правосъдния министър е на доскорошния и.ф. главен прокурор да бъде потърсена най-тежката дисциплинарна отговорност за накърняване престижа на съдебната власт

България: Оставаме солидарни с Украйна и правото й на справедлив мир като суверенна държава

България: Оставаме солидарни с Украйна и правото й на справедлив мир като суверенна държава

Страната ни подкрепи съвместно изявление на Европейския съюз в ООН след мащабните въздушни атаки на агресора Русия

Коментари (0)